EKG w Apple Watchu trafia do 19 europejskich krajów, niestety nie ma wśród nich Polski

Tomek Czech   28 marca 2019

Dwa dni temu pisaliśmy, że aktualizacja watchOS 5.2, której spodziewaliśmy się na dniach, może odblokować dostęp do funkcji EKG na Apple Watchu Series 4 w niektórych państwach europejskich, w tym w Polsce. Wczoraj Apple udostępniło watchOS 5.2 – rzeczywiście, EKG trafiło do Hongkongu i 19 krajów europejskich, ale niestety nie ma wśród nich Polski.

berrolia

Państwa, w których wraz z watchOS 5.2 udostępniono funkcję EKG (oraz powiadomienia o nieregularnym rytmie serca – arytmii):

Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Każdy Apple Watch Series 4, kupiony gdziekolwiek na świecie, jest wyposażony w ektrokardiograf. O tym, czy funkcja EKG jest dostępna w danym kraju decyduje blokada software’owa lub jej brak.

Apple uzyskało dla EKG w Apple Watchu certfikat CE wymagany w Unii Europejskiej. Skoro EKG trafiło do wielu państw Unii, ale nie do Polski, to na przeszkodzie musiały stanąć inne czynniki, być może związane z lokalnym prawem, np. konieczność uzyskania dodatkowych certyfikatów czy pozwoleń.

Tak Apple oficjalnie opisuj funkcję EKG w Apple Watchu:

  • pozwala wykonywać elektrokardiogram podobny do elektrokardiogramu jednoodprowadzeniowego;
  • pozwala określić, czy tętno wskazuje na migotanie przedsionków (poważny rodzaj arytmii), czy jest sinusoidalne (serce bije w normalnym rytmie);
  • pozwala zachować wykres i klasyfikację EKG, jak również wszystkie stwierdzone objawy, w pliku PDF na iPhonie (aplikacja Zdrowie) na potrzeby konsultacji lekarskiej.

Zobacz, jak działa EKG na Apple Watchu.

watchOS 5.2 wprowdza też wsparcie dla AirPods 2. generacji.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

 

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: