Od dziś tożsamość w pociągach PKP Intercity potwierdzimy za pomocą aplikacji mObywatel

Tomek Czech   16 lipca 2019

Od dzisiaj w pociągach PKP Intercity nie jest nam potrzebny plastikowy dowód osobisty do potwierdzenia tożsamości – każdy posiadacz biletu imiennego może już potwierdzić tożsamość elektronicznym dowodem osobistym, jakim jest mTożsamość w aplikacji mObywatel.

berrolia

mTożsamość i mObywatel w PKP Intercity

O wprowadzenie możliwości potwierdzenia tożsamości przy pomocy stworzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacji mObywatel apelowały organizacje społeczne, a w czerwcu z taką prośbą zwrócił się do PKP Intercity prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Dzisiaj wchodzi w życie nowy regulamin przewoźnika, który pozwala posiadaczom biletu imiennego legitymować się przy użyciu mTożsamosć. Zmianę w regulaminie jako pierwsze zauważyło Stowarzyszenie Bezpieczna i Przyjazna Kolej. Nowe regulacje potwierdziła rzeczniczka PKP Intercity.

Jak zauważa Stowarzyszenie Bezpieczna i Przyjazna Kolej, możliwość potwierdzania tożsamości przy pomocy aplikacji mObywatel „to znaczne udogodnienie dla każdego, a zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z elektronicznych biletów PKP Intercity. Nie trzeba już sięgać po dokumenty, wystarczy ten sam smartfon, w którym mamy bilet. Wystarczy posiadać w nim aplikację mObywatel i zweryfikowaną mTożsamość”.

Od kwietnia aplikacja mObywatel jest pełnoprawnym zamiennikiem dowodu osobistego we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Za jej pomocą można też było potwierdzić swoją tożsamość w ostatnich Eurowyborach. Dzięki usłudze mPojazd zastępuje też tradycyjny dowód rejestracyjny i polisę OC.

By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: