iPhone 2020: wyświetlacz ProMotion 120 Hz i procesor w technologii 5 nm – raport

Tomek Czech   22 lipca 2019

Do premiery iPhone’a 11 (2019) już niecałe dwa miesiące, tymczasem coraz więcej wiemy o przyszłorocznych modelach. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że „iPhone 2020” może zostać wyposażony w wyświetlacz ProMotion z odświeżaniem 120 Hz oraz procesor wykonany po raz pierwszy w technologii 5 nm.

berrolia

iPhone 2020 – ekran ProMotion

Jak podaje na Twittwerz znany tipster @UniverseIce, Apple rozważa wyposażenie przyszłorocznego iPhone’a w wyświetlacz o częstotliwości odświeżania do 120 Hz.  Jest to znana z iPada Pro technologia ProMotion, zapewniająca znacznie większą responsywność ekranu, co przekłada się na jego płynniejsze działanie (widoczne np. przy scrollowaniu).

Dodatkowo, technologia ProMotion potrafi automatycznie dostosować częstotliwość odświeżania ekranu (od 24 do 120 Hz) do rodzaju aktualnie uruchomionej aplikacji, co pozwala wydłużyć czas pracy na baterii.

Apple opisuje ProMotion w ten sposób:

Ekran reaguje natychmiast – zarówno na ruchy Twojego palca, jak i Apple Pencil. Niezależnie od tego, czy przeglądasz strony w Safari, czy grasz w grę 3D o bogatej grafice, wszystko działa szybko, płynnie i pochłania Cię bez reszty”.

W 2018 r. wyświetlacze iPadów Pro 10,5” i 12,9” otrzymały nagrodę „Ekran roku” właśnie z powodu wykorzystania technologii ProMotion.

@UniverseIce rzadko podaje informacje o planach Apple, jest za to bardzo znany w świecie Andorida, głównie za przecieki dotyczące nowych flagowców Samsunga. Kontakty w tej właśnie firmie mogą być źródłem przecieku na temat iPhoen’a 2020 – Samsung dostarcza przecież ekrany OLED dla smartfonów z Cupertino.

iPhone 2020 – procesor 5 nm

Z kolei Digitimes podaje, że przyszłoroczne iPhone’y mogą zostać wyposażone w chip wykonany w technologii 5 nanometrów. Oznacza to jeszcze większą wydajność i energooszczędność.

W kwietniu firma TSMC produkująca dla Apple procesory serii A poinformowała, że udało jej się opracować proces produkcji procesorów w technologii 5 nm.

Nie wiadomo, jak zmiana technologii produkcji procesorów przełoży się na szybkość nowych modeli i czas pracy na jednym ładowaniu baterii.

Dla porównania, iPhone X z 2017 roku posiada procesor Apple A11 Bionic wykonany w technologii 10 nm, natomiast jego następca iPhone XS ma już procesor A12 Bionic w technologii 7 nm. Rezultat jest taki, że dwa główne rdzenie procesora w iPhonie XS są o 15% szybsze przy 40% mniejszym zapotrzebowaniu na prąd, natomiast pozostałe cztery rdzenie zużywają o 50 % mniej prądu.

Dzięki zastosowaniu chipów 5 nm przyszłoroczne iPhone’y powinny działać jeszcze wydajniej. Szybszy procesor pomoże w jeszcze większym rozwoju technologii wymagających dużych mocy obliczeniowych, jak na przykład wirtualna rzeczywistość, na którą Apple mocno stawia. Ma też wspomóc obłsugę 5G oraz procesy uczenia maszynowego.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: