Nawet najtańszy iPhone z 5G w 2020 r. – raport

Tomek Czech   29 lipca 2019

Od dawna pojawiają się doniesienia, że w 2020 r. Apple zamierza wprowadzić na rynek pierwszego iPhone’a ze wsparciem 5G. A dokładnie dwa iPhone’y – dwa flagowe modele, czyli kolejne wersje iPhone’a XS i XS Max. Trzeci iPhone – nowa wersja modelu 6,1” (czyli następca następcy iPhone’a XR) miała dalej wspierać jedynie 4G. Takie informacje podawał analityk Ming-Chi Kuo. Teraz twierdzi on, że sytuacja się zmieniła.

berrolia

iPhone 2020 z 5G

Kuo podaje trzy główne powody, dla których uważa, że wszystkie iPhone’y z 2020 r., a więc również „budżetowy” model z serii XR, będą wyposażone w modem łączności 5G:

  • przejęcie przez Apple części Intela zajmującej się modemami do urządzeń mobilnych (według Kuo, Apple będzie miało więcej zasobów niezbędnych do prac implemantacją modemów 5G w iPhone’ach)
  • konkurencja ze strony innych producentów – Kuo uważa, że w drugiej połowie 2020 r. na rynku będą dostępne stosunkowo tanie, kosztujące około 250-350 dol. smartfony z Androidem wspierające 5G; dla konsumentów wsparcie 5G ma być już w tym czasie ważnym argumentem przy decyzji o zakupie nowego telefonu;
  • łączność 5G może być ważna dla „ekosystemu AR” Apple.

Firma z Cupertino oczywiście nigdy oficjalnie nie informowała, kiedy zamierza wprowadzić na rynek pierwszego iPhone’a ze wsparciem 5G. Według wielu raportów stanie się to w 2020 r., choć wielu ekspertów prognozuje, że dostępność sieci 5G będzie jeszcze wtedy bardzo ograniczona – w rezultacie tego niewielki procent posiadaczy smartfonów 5G będzie mógł w ogóle skorzystać z superszybkiej transmisji danych.

Niektórzy obserwatorzy rynku wskazują jednak, że rozwój sieci 5G następuje szybciej, niż się spodziewano, bo zarówno operatorzy komórkowi, jak i firmy z wielu branż (m.in. producenci smartfonów czy chipów, jak Qualcomm) wiążą z nową technologią olbrzymie nadzieje. Jeśli do drugiej połowy 2020 r. zostałoby jednak uruchomionych wiele sieci 5G, brak modelu wspierającego tę technologię mógłby być dla Apple problemem.

W kwietniu tego roku Apple zawarło z Qualcommem umowę na dostarczanie podzespołów do swoich sprzętów – z dużym prawdopodobieństwem chodzi właśnie o modem 5G. Qualcomm jest światowym liderem w produkcji modemów łączności komórkowej wykorzystywanych w smartfonach i ma już gotowy modem 5G wysokiej jakości (uważa się, że najlepszy na rynku). Choć Apple pracuje nad własnym modemem, prawdopodobnie to właśnie modem 5G od Qualcomma zostanie użyty w przyszłorocznych iPhone’ach.

Według wielu doniesień, w 2020 r. firma z Cupertino wprowadzi na rynek trzy nowe flagowce z ekranami OLED w rozmiarach:

  • 5,4″ (prawdopodobnie następca 5,8-calowego „iPhone’a 11”);
  • 6,1″ (następca 6,1-calowego „iPhone’a XR 2”);
  • 6,7″ (następca 6,5-calowego „iPhone’a 11 Max”).

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: