Apple dogadało się z Qualcommem. Koniec sądowej batalii. W tle zapewne 5G (aktualizacja)

Tomek Czech   16 kwietnia 2019

Apple poinformowało właśnie, że zawarło ugodę z firmą Qualcomm, z którą od dłuższego czasu toczyło ostrą batalię sądową. Apple oskarżyło Qualcomm m.in. o nielegalne praktyki licencyjne i zażądało zwrotu setek milionów dolarów. W odpowiedź Qualcomm oskarżył giganta z Cupertino o naruszenie wielu patentów, udało mu się nawet zablokować sprzedaż starszych modeli iPhone’a w Chinach i Niemczech.

berrolia

Teraz firmy zawarły ugodę polegającą na zrzeczeniu się wszystkich wzajemnych roszczeń. Apple zobowiązało się też zapłacić Qualcommowi odszkodowanie, ale nie ujawniono jego wysokości.

Jednocześnie firmy zawarły nową, globalna umowę licencyjną, która ma obowiązywać co najmniej 6 lat. Podpisały też wieloletnią umowę na dostawę przez Qualcomm podzespołów do sprzętu Apple.

Qualcomm jest światowym liderem w produkcji podzespołów do komunikacji bezprzewodowej, m.in. modemów łączności komórkowej wykorzystywanych w smartfonach. Przez wiele lat firma ściśle współpracowała z Apple, dostarczając wiele podzespołów do iPhone’a i innych sprzętów. Kiedy rozpoczęła się batalia sądowa, Apple było zmuszone zrezygnować z modemów LTE Qualcomma na rzecz tych produkowanych przez Intela, które jednak powszechnie uważane są za gorsze.

Kluczowym elementem w tej całej sprawie jest zapewne 5G. Qualcomm jest liderem w produkcji modemów 5G do urządzeń mobilnych, ale ze względu na zerwanie współpracy z Apple, firma z Cupertino byłaby w najbliższej przyszłości zmuszona do zastosowania modemów Intela. Problem w tym, że Intel ma podobno spore opóźnienie w pracach nad takim modemem i nawet jeśli zdąży wprowadzić go na rynek do przyszłego roku (Apple chce po raz pierwszy zastosować modem 5G w iPhonie z 2020 r.), to nie wiadomo, czy jego jakość będzie zadowalająca dla Cupertino. Tymczasem Qualcomm ma już gotowy modem 5G wysokiej jakości.

Wygląda więc na to, że będąc świadome tego, jak ważna jest technologia 5G, Apple nie miało wyjścia – było zmuszone dogadać się z Qualcommem. To świetna wiadomość dla obu firm – Qualcomm zyskał ogromnego klienta na wiele lat i przy okazji udowodnił, że nawet Apple nie było w stanie z nim wygrać, a firma z Cupertino zapewniła sobie dostęp do prawdopodobnie najlepszych na rynku modemów 5G.

Aktualizacja: Nikkei podaje, że Apple od pewnego czasu testuje już chipy 5G od Qualcomma i  zamierza je zastosować w przyszłorocznych iPhone’ach. Czyli bez niespodzianki.

Aktualizacja 2: Intel poinformował, że porzuca plany stworzenia własnego modemu 5G.

MacBook Air z M1 w najniższej cenie od premiery - taniej aż o 1250 zł!

Źródło

 

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: