Przychody Samsunga spadają o ponad 50%; firma przyznaje, że to m.in. za sprawą słabej sprzedaży serii Galaxy S10

Łukasz Bernaczyk   31 lipca 2019

Przy ogłaszaniu wyników finansowych za drugi kwartał 2019 Samsung nie miał powodów do dumy – inwestorów z pewnością nie ucieszył spadek zysków o ponad połowę w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Duży udział w tym spadku miała również słaba sprzedaż smartfonów.

berrolia

Bywało lepiej (delikatnie ujmując…)

W drugim kwartale 2019 r. Samsung odnotował zysk operacyjny w wysokości 5,6 mld dolarów – niższy aż o 56% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

Południowokoreański koncern za tak słabe wyniki wini dział półprzewodników, który zaopatruje gigantów technologicznych z całego świata (w tym Apple) w pamięci masowe. Zysk operacyjny tego działu spadł w drugim kwartale tego roku aż o 71% w porównaniu z drugim kwartałem 2018 r.

Sprzedaż smartfonów również słabo

Spychanie winy wyłącznie na dział półprzewodników to trochę zasłona dymna przed tym, jak mają się finanse działu smartfonów i tabletów.

Samsung chwalił się, że przychody w tej dywizji wzrosły o 8%, natomiast już nie tak energicznie opowiada o tym, że zyski w porównaniu z drugim kwartałem 2018 roku spadły aż o 42%.

Firma jednak oficjalnie przyznała, że powodem tak dużego spadku zysków jest słaba sprzedaż telefonów z serii Galaxy S10 i innych smartfonów oraz tabletów z segmentu premium. Dobrze sprzedawały się za to tańsze modele z serii Galaxy A, m.in. Galaxy A50 i A70. Na nich marża jest jednak niewielka.

Trzeci kwartał w różowych barwach

Na swoją najbliższą przyszłość Samsung patrzy przez różowe okulary. Zapewnia bowiem, że nachodzące nowe flagowce, czyli Galaxy Note 10 i Galaxy Fold będą się świetnie sprzedawały i pozwolą uzyskać większe przychody w trzecim kwartale 2019 r.

Kolejnym sukcesem sprzedażowym ma być telefon ze średniej półki, czyli serii A.

Plan nie jest zły, jednak patrząc na dwa jego główne atuty, a w szczególności na Galaxy Fold, który zaliczył już jeden nokaut, wydaje się planem bardzo życzeniowym.

Zobacz też: Apple ogłasza kolejne rekordowe wyniki finansowe

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: