eRecepta i „Polak za granicą” – nowe funkcje aplikacji mObywatel

Tomek Czech   1 sierpnia 2019

Aplikacja mObywatel wzbogaciła się właśnie o dwa nowe elementy – eRecepta i „Polak za granicą”. Na razie dostępne są jedynie w wersji dla Androida, ale niedługo powinny pojawić się też w wersji na iOS.

berrolia

eRecepta

eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP; pacjent.gov.pl). Dzięki tej funkcji w aplikacji mObywatel możemy pobierać i realizować recepty wystawione przez naszego lekarza.

Oprócz własnych recept, możemy też realizować recepty naszych dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo.

Po kliknięciu w receptę aplikacja wyświetla jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach.

Do uruchomienia eRecepty wymagana jest aktywna mTożsamość oraz posidanie Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie mamy konta w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (i akceptacji regulaminu) je utworzy.

Recepty możemy zrealizować na dwa sposoby:

  1. Podając numer PESEL osoby, na którą wystawiona została recepta oraz cyfry wyświetlone pod kodem QR.
  2. Okazując do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.

Jeśli apteka – np. w wyniku awarii sieci – nie ma dostępu do systemu recept (P1 eZdrowie), możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie off-line. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola “Pobierz PDF”. W ten sposób można pobrać kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.

Polak za granicą

Sekcja „Polak za granicą” w aplikacji mObywatel to głównie zbiór informacji o poszczególnych krajach („obyczaje, kultura, dogodne sposoby podróżowania”), które teraz można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziemy tam też informacje o tym, jak skontaktować się z ambasadą i konsulem.

Pozostałe funkcje aplikacji mObywatel

Od kwietnia aplikacja mObywatel jest pełnoprawnym zamiennikiem dowodu osobistego we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Za jej pomocą można też było potwierdzić swoją tożsamość w ostatnich Eurowyborach. Dzięki usłudze mPojazd zastępuje też tradycyjny dowód rejestracyjny i polisę OC.

Od niedawna przy pomocy aplikacji mObywatel możemy też potwierdzać swoją tożsamość w pociągach PKP Intercity.

By móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych.

PROMOCJA: Słuchawki wokółuszne Denon AH-GC30 z ANC tańsze o 400 zł!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: