Brakujące funkcje iOS 13, na które nadal czekamy (część pojawi się już jutro!)

Łukasz Bernaczyk   23 września 2019

iOS 13 już pewnie szaleje na Waszych iPhone’ach. Choć od jego premiery minęło zaledwie kilka dni, część użytkowników zauważyła już, że nie wszystkie funkcje zapowiadane przez Apple na czerwcowej konferencji WWDC 2019 są dostępne.

Zobaczmy, jakich funkcji brakuje i kiedy zobaczymy je na swoich iPhone’ach.

berrolia

iOS 13 – brakujące funkcje

 • AirPods audio sharing – funkcjonalność umożliwiająca podłączenie dwóch par słuchawek AirPods do jednego iPhone’a/iPada i jednoczesne słuchanie muzyki lub oglądanie filmu z inną osobą.

 • HomeKit secure video – funkcjonalność pozwalająca na szyfrowanie obrazu z kamer HomeKit do monitoringu.

Obecnie kamery bezpieczeństwa przesyłają obraz do chmury i dopiero tam jest on analizowany, np. po to, żeby wykryć obecność intruza. Natomiast kamery wspierające HomeKit Secure Video (wsparcie zapowiedziały już Netatmo, Logitech i Eufy Security) będą analizować wideo w naszym domu, bezpośrednio na naszym iPadzie, Apple TV lub HomePodzie i wyślą je do iCloud dopiero po zaszyfrowaniu. Tak, żeby nikt nie miał do nich dostępu (nawet Apple).

Nagrania wideo z dziesięciu ostatnich dni z jednej kamery będziemy mogli bezpłatnie przechowywać na naszym koncie iCloud, jeżeli mamy wykupiony plan iCloud 200 GB (dane z zapisu z kamery nie będą wliczane w limit 200 GB). Natomiast jeśli korzystamy z pakietu iCloud 2 TB, będziemy mogli bezpłatnie przechowywać obraz nawet z pięciu kamer.

 • Routery z HomeKit secure – funkcjonalność dotycząca nie tylko iOS, lecz wszystkich systemów operacyjnych Apple oraz ruterów firm trzecich i akcesoriów automatyki domowej w standardzie HomeKit. Firma z Cupertino umożliwi dodanie specjalnej zapory (firewall) do routerów firm trzecich pozwalającej w pełni zabezpieczyć połączenie i wymianę danych na linii router – akcesoria automatyki domowej HomeKit.
 • HomeKit i głośniki AirPlay 2 w scenach i automatyzacjach – umożliwi wykorzystanie dowolnego głośnika AirPlay 2 w scenach i automatyzacjach (np. będziemy mogli ustawić automatyzację, która samoczynnie włączy naszą ulubioną piosenkę, album, playlistę czy radio gdy wstaniemy rano z łóżka czy wrócimy do domu).

 • Skróty w HomeKit – możliwość dodawania skrótów Siri do automatyzacji.
 • iCloud Drive folder sharing – funkcjonalność, która – zgodnie z nazwą – umożliwi udostępnianie folderów dysku iCloud innym użytkownikom. Działa podobnie do udostępniania folderów w takich usługach, jak Dropbox czy Google Drive.
 • Automatyzacje w Skrótach – możliwość ustawienia własnych wyzwalaczy, dzięki którym skróty będą się uruchamiać automatycznie.
 • Udostępnianie ETA w Mapachestimated time of arrival, czyli “szacowany czas przybycia” (do określonego miejsca) będzie można udostępnić w aplikacji Mapy oczekującemu na nas użytkownikowi.

 • Dynamiczne tapety dla starszych iPhone’ów – dynamiczne tapety z  iOS 13 będą dostępna na iPhone’ach starszych niż iPhone X.
 • Nowe ikony HomeKit.
 • Nowe limity w Czas przed ekranem – Apple udostępni możliwość nałożenia limitu na wszelką komunikację nawiązywaną z iPhone’a. Oznacza to, że będziemy mogli wprowadzić limit dla połączeń telefonicznych, FaceTime, Wiadomości, a nawet przez AirDrop.
 • Odczytywanie wiadomości przez Siri – Siri będzie mogła powiadomić użytkownika o nadejściu wiadomości, odczytać jej treść, a następnie zapytać użytkownika czy chce podyktować odpowiedź.

Kiedy?

Cześć brakujących funkcji pojawi się już jutro, wraz z udostępnieniem przez Apple iOS 13.1.

Niektóre funkcje zostaną jednak udostępnione później, prawdopodobnie w iOS 13.2. Nie wiadomo dokładnie kiedy, bo Apple zapowiada jedynie, że stanie się to “już jesienią”.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: