Pierwsze testy funkcji Deep Fusion w tegorocznych iPhone’ach – olbrzymia ilość detali, znacznie większa ostrość

Łukasz Bernaczyk   7 października 2019

Wraz z udostępnionym w zeszłym tygodniu systemem iOS 13.2 beta 1 do iPhone’ów 11/Pro trafił nowy system wykonywania zdjęć – Deep Fusion. W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia pokazujące możliwości nowej technologii i porównujące zdjęcia wykonane przy jej użyciu z fotografiami zrobionymi bez wykorzystania Deep Fusion.

berrolia

Deep Fusion

O tym, jak działa Deep Fusion pisałem dość szczegółowo tutaj. Nadmienię więc tylko, że jest to technologia Apple, która w swoim działaniu wykorzystuje sztuczną inteligencję i silnik neuronowy procesora A13 Bionic, aby z kilku fotografii wyciągnąć jak najwięcej szczegółów i przedstawić je w formie jednego, finalnego zdjęcia.

Szczęśliwi posiadacze iPhone’ów 11, 11 Pro i 11 Pro Max, którzy zdecydowali się zainstalować pierwszą betę systemu iOS 13.2 mogą już testować działanie Deep Fusion w praktyce.

Część z nich postanowiła udostępnić zrobione zdjęcia w internecie, dzięki czemu możemy już zobaczyć efekty działania tego rewolucyjny systemu.

Jako pierwszy swoje fotki upublicznił fotograf i youtuber – Tyler Stalman. Swoje zdjęcia wykonywał iPhone’em 11, ale dla porównania te same ujęcia sfotografował jego poprzednikiem – iPhonem XR (z funkcją Smart HDR), który niestety nie obsługuje Deep Fusion.

Już na pierwszy rzut oka widać wyraźnie, że zdjęcia wykonane przy użyciu Deep Fusion wyglądają dużo lepiej. Są przede wszystkim ostrzejsze oraz posiadają znacznie więcej detali (zwróćcie uwagę na brodę, oczy czy kołnierzyk koszuli).

Autor pokazał również różnicę w zdjęciach, która szczególnie widoczna jest przy dużym powiększeniu.

Fotograf przy okazji zauważył, że zdjęcia wykonane z Deep Fusin zajmują więcej pamięci (co jest logiczne, skoro zawierają więcej informacji). Fotka z iPhone’a XR z włączoną funkcją Smart HDR ważyła 1,4 MB (format HEIC), podczas gdy zdjęcie z iPhone’a 11 z opcją Deep Fusion ważyło 2,6 MB.

Podobne porównanie do sieci wrzucił znany leaker Ben Geskin. Tu jednak wszystkie zdjęcia wykonywane były iPhone’ami 11. Jeden smartfon miał zainstalowany system iOS 13.1.2 jeszcze bez Deep Fusion, drugi natomiast miał na pokładzie iOS 13.2 z Deep Fusion.

Różnice, choć nieco mniejsze, nadal są widoczne.

Użytkownikom tegorocznych iPhone’ów, którzy wolą nie instalować wersji beta  iOS 13.2 pozostaje jedynie czekać, aż Apple udostępni pełną, publiczną wersję tego systemu (co z pewnością stanie się w ciągu kilku najbliższych tygodni).

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: