Przegląd nowości w macOS Catalina

Łukasz Bernaczyk   8 października 2019

Nowy system operacyjny na komputery Apple jest od wczoraj dostępny dla wszystkich użytkowników. Zobacz największe nowości, jakie znajdziesz w macOS Catalina.

berrolia

macOS Catalina

1. Koniec wsparcia dla aplikacji 32-bitowych

Od tej wersji systemu na komputerach Mac zainstalujecie wyłącznie 64-bitowe programy. Apple kończy wsparcie dla aplikacji 32-bitowych, zmuszając tym samym deweloperów (tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, a jest ich masa) do przepisania swoich aplikacji pod architekturę 64-bitową. Dla użytkowników to bardzo dobra wiadomość, bo ich ulubione aplikacje będą działały jeszcze szybciej i wydajniej.

2. Brak iTunes i rozbicie go na trzy oddzielne, nowe aplikacje

Aplikacja iTunes została zastąpiona trzema oddzielnymi programami: Muzyka, Podcasty oraz Apple TV, które – zgodnie z nazwami – służą do obsługi danego rodzaju multimediów. Do synchronizacji iPhone’ów, iPadów i iPodów używać będziemy systemowego Findera.

3. Sidecar

Funkcjonalność umożliwiająca użycie iPada jako drugiego wyświetlacza dla komputera Mac.Działa przewodowo i bezprzewodowo, udostępnia możliwość dotykowej obsługi aplikacji znajdujących się na naszym komputerze Apple poprzez ekran iPada.

4. Apple Arcade

Nowa platforma dla graczy, dostępna również na iPhone’y, iPady oraz Apple TV. Pozwala na. granie w te same gry na wszystkich platformach i oferuje będzie ponad 150 różnych pozycji. Miesięczna subskrypcja kosztuje 24,99 zł, jest też darmowy miesiąc próbny. Wykupienie jednej subskrypcji daje dostęp do serwisu nawet sześciu osobom w ramach Chmury rodzinnej.

5. Aplikacja Lokalizator

Nowa aplikacja jest połączeniem funkcjonalności znanych z programów „Moi znajomi” oraz „Znajdź mój Mac”. Ta sama apka została wprowadzona w systemach iOS 13 oraz iPadOS. Pozwala na lokalizowanie znajomych (którzy zezwolili na lokalizowanie) oraz swoich urządzeń zalogowanych do tego samego konta iCloud.

6. Czas przed ekranem

To kolejna funkcjonalność znana już użytkownikom iOS i iPadOS, która trafia do systemu macOS. Pozwala w przejrzysty sposób śledzić informacje o tym, w jaki sposób spędzamy czas przed komputerem. Umożliwia również nakładanie limitów czasowych na daną kategorię aplikacji (np. sieci społecznościowe).

7. Projekt Catalist

To bardzo niedoceniana funkcjonalność, która w niedalekiej przyszłości może oferować prawdziwe cuda. W dużym skrócie: pozwala deweloperom na znacznie łatwiejsze konwertowanie aplikacji na iPhone’a i iPada tak, by działały na systemie macOS. Skutkować to będzie znacznie większą liczbą aplikacji na Maki, szczególnie tych znanych już z App Store dla iOS.

8. Przeprojektowany profil Apple ID

Nowy podgląd wszystkich opcji związanych z Apple ID, który znajdziemy w preferencjach systemowych. W jednym miejscu znajdziemy wszystkie informacje, zarówno teleadresowe, jak i te o subskrybowanych serwisach i aplikacjach, jak i te o wszystkich naszych urządzeniach Apple.

9. Zatwierdzanie za pomocą Apple Watcha

macOS Catalina pozwala na uwierzytelnianie operacji wykonywanych na Macu poprzez dwukrotne kliknięcie przycisku bocznego zegarka Apple Watch. Nie trzeba już wpisywać hasła, by potwierdzić instalację aplikacji na komputerze, czy odblokować chronioną hasłem notatkę.

10. Znacznie wzmocnione bezpieczeństwo

Apple dalej mocno stawia na bezpieczeństwo użytkownika i jego sprzętu. Udoskonalony został mechanizm Gatekeeper dbający o wykrywanie szkodliwych aplikacji. Co bardzo ważne, wszystkie Maki z czipem T2 obsługują w macOS Catalina blokadę aktywacji. Oznacza to, że podobnie jak wcześniej iPhone’a czy iPada, także teraz i Maca będziemy mogli zablokować zdalnie, czyniąc go praktycznie bezużytecznym. Jeżeli zechcecie lub zajdzie taka konieczność, będziecie mogli zdalnie wymazać dysk swojego Maca.

11. Zmiany w aplikacjach systemowych

Gruntowne zmiany został też wprowadzone w większości aplikacji systemowych. Zmienił się nie tylko ich wygląd – znacznie rozszerzona została też ich funkcjonalność. Wśród tych aplikacji znalazły się między innymi Zdjęcia, Notatki, Przypomnienia i Mapy.

macOS Catalina – kompatybilność

System macOS 10.15 Catalina będzie można zainstalować na większości używanych do dzisiaj komputerów Mac, nawet tych sprzed siedmiu lat. Poniżej pełna lista wspieranych urządzeń.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: