Rewolucja nadejdzie jeszcze w pierwszej połowie 2020 – Apple wprowadzi na rynek inteligentne okulary AR (raport)

Tomek Czech   9 października 2019

Według analityka Ming-Chi Kuo zupełnie nowe, przełomowy urządzenie od Apple – inteligentne okulary AR, pojawi się w sprzedaży już za kilka miesięcy – w drugim kwartale 2020 r. Masowa produkcja może rozpocząć się jeszcze w tym roku.

berrolia

Inteligentne okulary AR od Apple

O tym, że Apple pracuje nad smart-okularami w stylu Google Glass mówi się od trzech lat.

Według Ming-Chi Kuo, okulary mają być w rzeczywistości wyświetlaczem, który będzie pokazywał obrazy/informacje zaciągnięte z sieci przez połączonego z nimi iPhone’a. Wydaje się więc, że tak jak w przypadku Apple Watcha, okulary nie będą niezależnym urządzeniem (przynajmniej na początku) i będą wymagały, żeby w pobliżu zawsze znajdował się sparowany z nim smartfon z Cupertino.

Wiele szczegółowych informacji o okularach AR od Apple podawał już niemal półtora roku temu Mark Gurmam z Bloomberga. W listopadzie 2017 r. pisał, że firma znacznie przyspieszyła prace nad tym produktem – w Cupertino chciano mieć wszystkie potrzebne technologie gotowe na 2019 r., żeby sprzedaż urządzenia mogła ruszyć już rok później. Projekt otrzymał roboczą nazwę “T288”.

W odróżnieniu od obecnych gogli AR wykorzystujących smartfona jako ekran, okulary Apple mają mieć własny wyświetlacz. W Cupertino intensywnie pracują też nad specjalnym chipem i systemem operacyjnym, na którym działałoby urządzenie.

Grupa ekspertów, która pracuje nad okularami urosła do kilkuset osób. Ich pierwszym produktem był ARKit, który zadebiutował w iOS 11. Był to pewnego rodzaju test przed wprowadzeniem rozszerzonej rzeczywistości do docelowego produktu, którym są właśnie okulary.

Pod koniec 2017 r. zespół miał procować już nad miniaturowym, zużywającym jak najmniej energii chipem, który łączyłby w sobie m.in. CPU, procesor graficzny i moduł wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Programiści pod dyrekcją Geoffa Stahla, który w przeszłości stał w Apple na czele zespołu zajmującego się grami i grafiką, pracowali też nad systemem operacyjnym dla okularów, który będzie bazował na iOS. Jest on roboczy nazwany rOS (od “reality operating system”).

Trwały też prace nad sposobem kontroli urządzenia – testowane były zarówno gesty głową, panele dotykowe, jak i sterowanie głosem.

Zespół opracowywał też pierwsze aplikacje dla okularów – od prostych, jak mapy czy wiadomości, do bardziej zaawansowanych, jak wirtualne pokoje spotkań czy odtwarzanie wideo w 360°. Jak każde inne urządzenie Apple, okulary AR mają posiadać własny sklep z aplikacjami.

Pojawiły się też informacje, że przy tworzeniu okularów Apple współpracuje z firmą Carl Zeiss – cenionym producentem sprzętu optycznego.

W lipcu tego roku Digitimes pisał, że Apple tymczasowo wstrzymało prace nad okularami AR. Zespół zajmujący się tym produktem miał zostać rozwiązany w maju, a jego członkowie mieli zostać przydzieleni do innych projektów. Raport bardziej wiarygodnego Ming-Chi Kuo zdaje się jednak przeczyć tym informacjom.

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: