Ludzie umierają od e-papierosów – Apple reaguje i usuwa z App Store wszystkie aplikacje powiązane z tym produktem

Łukasz Bernaczyk   15 listopada 2019

E-papierosy to temat bardzo kontrowersyjny, coraz więcej mówi się o ich olbrzymiej szkodliwości. Po publikacji raportu, z którego wynika, że w Stanach Zjednoczonych z ich powodu zmarło już kilkadziesiąt osób Apple stanowczo wypowiedziało się w tej kwestii i usunęło ze swojego sklepu wszystkie aplikacje w jakikolwiek sposób powiązany z e-papierosami.

berrolia

Raport CDC i szybka reakcja Apple

W czwartek amerykańska agencja rządowa Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowała raport, który bardzo krytycznie odnosi się do produktów zwanych popularnie e-papierosami. Dokument informuje między innymi o tym, że w USA od tego typu używek zmarły 42 osoby, natomiast 2172 cierpią na poważne choroby układu oddechowego.

Reakcja Apple była niemalże natychmiastowa – z App Store zaczęły znikać aplikacje powiązane z przemysłem e-papierosowym. W oświadczeniu wystosowanym przez Apple czytamy:

Dokładamy wszelkich starań, aby App Store było zaufanym miejscem do pobierania aplikacji dla naszych klientów, zwłaszcza młodzieży. Stale oceniamy aplikacje i sprawdzamy najnowsze dowody, aby określić zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników.

W ostatnim czasie eksperci z CDC oraz American Heart Association przypisali różnego rodzaju obrażenia płuc, a nawet przypadki śmiertelne szkodliwemu działaniu e-papierosów, posuwając się do ogłoszenia kryzysu zdrowia publicznego i epidemii  wśród młodzieży spowodowanymi rozprzestrzenianiem się tych urządzeń.

Zgadzamy się z ich opinią, dlatego postanowiliśmy zaktualizować wytyczne dotyczące aplikacji trafiających do App Store. W związku z tym, aplikacje zachęcające lub ułatwiające korzystanie z tych produktów są w App Store niedozwolone. Obecnie aplikacje te nie są już dostępne do pobrania.

Łącznie Apple usunęło z App Store 181 aplikacji powiązanych z e-papierosami.

Firma z Cupertino nigdy nie pozwalała na sprzedaż e-papierosów bezpośrednio z aplikacji, ale w App Store znajdowały się m.in. programy umożliwiające kontrolę temperatury podgrzewania, zawierajace wiadomości na temat tych produktów, sieci społecznościowe, a nawet gry związane z e-papierosami.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: