Apple chce zrewolucjonizować sposób odtwarzania dźwięku na laptopach – opatentowało wirtualne głośniki dla Macbooka

Łukasz Bernaczyk   8 stycznia 2020

Jeden z świeżo ujawnionych patentów świadczy o tym, że w świecie technologicznym pozostało jeszcze wiele do odkrycia. Apple opatentowało nowatorską technologię odtwarzania dźwięku pozwalającą „umieścić” dźwięk z MacBooka w dowolnym miejscu w przestrzeni.

berrolia

Wirtualne głośniki do MacBooka w technologii „crosstalk canceling”

Najnowszy patent przyznany Apple opisuje wirtualny system audio w laptopie, który pozwala stworzyć iluzję odtwarzania dźwięku z różnych miejsc znajdujących się w otoczeniu użytkownika.

Użytkownik ma wrażenie, że w pomieszczeniu, w różnych miejscach rozstawiane są liczne głośniki, z których dobiega dźwięk. Wszystko za sprawą technologii nazwanej crosswalk canceling, która w swoim działaniu przypomina nieco aktywną redukcję hałasu (ACN) znaną chociażby z słuchawek AirPods Pro.

Skomplikowane algorytmy przeliczają odpowiednie przesunięcie fazowe dźwięku w kanałach, a następnie procesor dźwięku emituje fale dźwiękowe do prawego i lewego kanału zgodnie z obliczeniami.

W obliczeniach są też uwzględniane dane z mikrofonów, dzięki którym procesor dźwięku wykorzystuje efekt odbicia dźwięku od obiektów w otoczeniu (np. ścian. podobnie jak robi to HomePod).

Ludzki narząd słuchu zostaje w ten sposób nieco oszukany – użytkownikowi wydaje się, że dźwięk dobiega z zupełnie innego miejsca, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Ta rewolucyjna technologia może świetnie zostać wykorzystana zarówno w rozszerzonej rzeczywistości, jak również w filmach czy grach komputerowych, sprawiając, że użytkownik będzie miał wrażenia przebywania w danym środowisku filmowym czy świecie wirtualnym gry.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: