Elektroniczne recepty to niedawno wprowadzona przez polską służbę zdrowia nowość. Od kilku dni wszyscy posiadacze iPhone’ów mogą skorzystać z nowej funkcjonalności aplikacji mObywatel: pobierać, przeglądać i – co najważniejsze – realizować swoje e-recepty za pomocą smartfona Apple.
O wprowadzeniu modułu eRecepty do aplikacji mObywatel pisaliśmy już w sierpniu. Elektroniczne recepty zostały wtedy dodane do mObywatela, ale niestety tylko dla smartfonów z Androidem.
Od tego czasu w życie weszła istotna zmiana – w pierwszych dniach stycznia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia całkowicie przeszło na system elektronicznych recept, a lekarze zostali pozbawieni możliwości wystawiania „starych”, wyłącznie papierowych recept.
Do niedawna użytkownicy iOS byli więc w nieco trudnej sytuacji, gdyż nie mieli możliwości przeglądania i realizowania e-recept na swoich smartfonach. Na całe szczęście problem ten zniknął kilka dni temu, bowiem aplikacja mObywatel dla iOS została zaktualizowana i moduł eRecepty jest już dostępny także na iPhone’ach.
Do uruchomienia eRecepty w iOS (tak samo jak w systemie Android) wymagana w jest aktywna mTożsamość oraz posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie mamy konta w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (i akceptacji regulaminu) je utworzy.
Jeśli apteka – np. w wyniku awarii sieci – nie ma dostępu do systemu recept (P1 eZdrowie), możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie off-line. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola “Pobierz PDF”. W ten sposób można pobrać kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.
Przypominamy, że by móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych.