E-recepty wreszcie dostępne na iPhonie w aplikacji mObywatel

Łukasz Bernaczyk   7 lutego 2020

Elektroniczne recepty to niedawno wprowadzona przez polską służbę zdrowia nowość. Od kilku dni wszyscy posiadacze iPhone’ów mogą skorzystać z nowej funkcjonalności aplikacji mObywatel: pobierać, przeglądać i – co najważniejsze – realizować swoje e-recepty za pomocą smartfona Apple.

berrolia

E-recepty w aplikacji mObywatel

O wprowadzeniu modułu eRecepty do aplikacji mObywatel pisaliśmy już w sierpniu. Elektroniczne recepty zostały wtedy dodane do mObywatela, ale niestety tylko dla smartfonów z Androidem.

Od tego czasu w życie weszła istotna zmiana – w pierwszych dniach stycznia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia całkowicie przeszło na system elektronicznych recept, a lekarze zostali pozbawieni możliwości wystawiania „starych”, wyłącznie papierowych recept.

Do niedawna użytkownicy iOS byli więc w nieco trudnej sytuacji, gdyż nie mieli możliwości przeglądania i realizowania e-recept na swoich smartfonach. Na całe szczęście problem ten zniknął kilka dni temu, bowiem aplikacja mObywatel dla iOS została zaktualizowana i moduł eRecepty jest już dostępny także na iPhone’ach.

eRecepta w iOS

Do uruchomienia eRecepty w iOS (tak samo jak w systemie Android) wymagana w jest aktywna mTożsamość oraz posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie mamy konta w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (i akceptacji regulaminu) je utworzy.

eRecepty możemy zrealizować na dwa sposoby:

  • Podając numer PESEL osoby, na którą wystawiona została recepta oraz cyfry wyświetlone pod kodem QR.
  • Okazując do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.

Jeśli apteka – np. w wyniku awarii sieci – nie ma dostępu do systemu recept (P1 eZdrowie), możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie off-line. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola “Pobierz PDF”. W ten sposób można pobrać kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.

Przypominamy, że by móc korzystać z mTożsamości należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych.

PROMOCJA: Słuchawki wokółuszne Denon AH-GC30 z ANC tańsze o 400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: