Przegląd nowości w iOS 13.4 i iPadOS 13.4 beta 1

Łukasz Bernaczyk   6 lutego 2020

Wczoraj Apple udostępniło deweloperom pierwsze wersje beta systemów operacyjnych iOS 13.4 i iPadOS 13.4 Sprawdźmy, jakie nowości zawierają te systemy.

berrolia

Co nowego w iOS i iPadOS 13.4 developer beta 1?

Udostępnianie folderów iCloud

Funkcja miała początkowo znaleźć się już w pierwszej wersji systemów iPadOS i iOS, jednak z powodu problemów z jej implementacją trafia ona na iPady i iPhone’y dopiero teraz.

Użytkownik może za jej pomocą udostępnić wybrany folder (z poziomu aplikacji Pliki) dowolnym osobom, które będą cały czas na bieżąco widziały zawartość tego folderu oraz wszystkie zmiany na plikach, jakie się w nim znajdują.

Uniwersalne zakupy macOS/iOS/iPadOS/tvOS

Od teraz deweloperzy aplikacji na systemy operacyjne Apple mogą „wiązać” wersje swojej aplikacji pod różne systemy w jeden pakiet.

Tym samym użytkownik może za jednym zakupem nabyć wybraną apkę na kilka urządzeń z nadgryzionym jabłkiem jednocześnie.

CarKey Api

Nowa funkcjonalność, o której pisaliśmy już dzisiaj na ThinkApple, która pozwoli otworzyć, zamknąć, a nawet uruchomić samochód iPhonem czy Apple Watchem. Oczywiście auto musi być kompatybilne z NFC.

Nowe naklejki Memoji

W nowych systemach operacyjnych Apple znalazło się 9 nowych naklejek Memoji i Animoji. Nowe emotki przedstawiają między innymi osobę zakochaną czy zszokowaną.

Nowe skróty klawiaturowe dla iPadOS

iPadOS 13.4 developer beta 1 wprowadza nowe skróty klawiaturowe dla iPada, dzięki którym możemy znacznie usprawnić naszą pracę.

Na przykład, w aplikacji Zdjęcia będziemy teraz mogli bezpośrednio z klawiatury nawigować między zakładkami, wyszukiwać, tworzyć albumy, usuwać zdjęcia czy przechodzić do trybu edycji fotografii.

Remapowanie przycisków klawiatury w iPadOS

Inną nowością dotyczącą zewnętrznych klawiatur dla iPada jest możliwość zmiany (remapowania) dedykowanych przycisków, takich jak Caps Lock, Control, Option, Command.

Nowa akcja w aplikacji Skróty

W Skrótach możemy teraz dodać akcję „Shazam It”, która uaktywni mikrofon w iPadzie czy iPhonie i rozpozna odtwarzaną muzykę.

Nowy układ w pasku narzędzi w aplikacji Mail

W aplikacji Mail, a konkretniej w jej pasku narzędzi, ikony kosza i strzałki odpowiedzialne za akcje „usuń wiadomość” i „odpowiedz” zostały rozsunięte na skrajne lewe i skrajne prawe położenie. Wcześniej ikony znajdowały się obok siebie, co prowadziło często do omyłkowego wybierania nie tej akcji.

Nowe ikony CarPlay

W funkcjonalności CarPlay pojawiły się nowe ikony odpowiedzialne za kontrolę rozmów oraz za nawigację.

Dodatkowo, pierwsza beta watchOS 6.2 wprowadza „zakupy w aplikacji”, których możemy dokonywać bezpośrednio w aplikacjach na Apple Watchu.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: