Nowy iPad Pro ze skanerem LiDAR i klawiaturą Magic Keyboard wyposażoną w gładzik już dostępny

Łukasz Bernaczyk   18 marca 2020

Oprócz nowego MacBooka Air, Apple wprowadziło właśnie do sprzedaży nowego iPada Pro z podwójną tylną kamerą i zupełną nowością – skanerem LiDAR, mierzącym odległość tabletu od otaczających go obiektów. Wisienką na torcie jest zupełnie nowa klawiatura Magic Keybord z trackpadem.

berrolia

Nowy iPad Pro (2020)

Premiera nowego iPada Pro odbyła się poprzez informację prasową i na internetowej stronie Apple, choć najprawdopodobniej miała odbyć się na specjalnej, marcowej konferencji, która z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa SARS-COV-2 nie została zorganizowana.

Nowy iPad Pro nie zmienił swoich kształtów i wymiarów, jest dostępny podobnie jak poprzedni model w dwóch wersjach: z ekranami o przekątnej 11 cali lub 12,9 cala.

Zobaczmy najważniejsze nowości, które znajdziemy w nowym tablecie Apple:

Procesor A12Z Bionic: 8-rdzeniowy z jednostką Neural Engine, który sprawia, że tablet Apple ma być szybszy i wydajniejszy od większości od większości laptopów.

Ekran Liquid Retina: z technologią ProMotion sterującą automatycznie czasem odświeżania nawet do 120 Hz. Wyświetlacz obsługuje oczywiście True Tone, wspiera szeroką gamę kolorów P3 i świeci z jasnością do 600 nitów.

Zespół kamer Pro: jedna z największych nowości – kamera zawierająca dwa obiektywy: szerokokątny 12 MP i ultraszerokokątny 10 Mp z podwójnym zoomem optycznym.

Unikalny skaner LiDAR: znajduje się we wspomnianym wyżej zespole kamer. Jak pisze Apple „przełomowy, niestosowany w żadnym innym urządzeniu mobilnym” sensor mierzący odległość do obiektów znajdujących się przed nim.

Skaner LiDar ( ang. Light Detection and Ranging) pozwala na skanowanie 3D obiektów znajdujących się do 5 m przed tabletem, działa na zasadzie pomiaru czasu w jakim wiązka lasera dociera do obiektu i wraca (technologia time-of-flight), pracuje zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Sensor przydaje się przy fotografiach, ale również w zastosowaniach rozszerzonej rzeczywistości, co zostało już użyte w nowej wersji aplikacji Miarka.

Dysk twardy – Nowy iPad Pro dostępny jest w czterech pojemnościach dysku: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB

5 mikrofonów Pro audio: jak pisze na swojej stronie Apple, są to mikrofony klasy studyjnej, rejestrujące “super czysty dźwięk wraz z jego najcichszymi detalami”.

Nowa klawiatura Magic Keybord z trackpadem: jest akcesorium dla nowego iPada Pro sprzedawanym osobno. Stylistycznie przypomina nieco klawiaturę z ostatnich modeli MacBooka.

Oparta jest też na tym samym mechanizmie nożycowym. Największą nowością jest jednak gładzik, który podobnie jak myszka otrzyma pełne wsparcie w systemie iPadOS 13.4.

Przyciski klawiatury, podobnie jak w MacBookach, są teraz podświetlane, co było również wyczekiwaną nowością.

Zupełnie nowy jest również system montażu klawiatury do iPada. Nowa Magic Keybord przyczepia się do tabletu magnetycznie i pozwala na płynne regulowanie kąta nachylenia ekranu.

Co ciekawe nowa klawiatura jest wstecznie kompatybilna z modelami:

  • iPad Pro 11” – pierwszej i drugiej generacji;
  • iPad Pro 12,9” – trzeciej i czwartej generacji.

Daty premiery i ceny

Sam iPad Pro jest już dostępny w polskim sklepie internetowym Apple, z dostawą na 25 marca.

Cenyy modelu z ekranem o przekątnej 11 cali zaczynają się od 3899 zł (128 GB, WiFi), a kończą na 7199 (1TB, WiFi + cellular).

Model z ekranem 12,9 cala to koszt od 4899 zł (128 GB, WiFi), a w najdroższej konfiguracji 8199 (1TB, WiFi + cellular).

Klawiatura Magic Keyboard nie jest jeszcze dostępna. Ma trafić do sprzedaży w maju i będzie kosztowała 1499 zł dla iPada Pro 11” oraz 1699 zł dla iPada Pro 12,9”.

Mac od ręki i w super cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: