W dobie pandemii koronawirusa odblokowanie iPhone’a przy użyciu Face ID, gdy mamy założoną maskę stało się niemożliwe – używana przez Apple technologia rozpoznawania twarzy wymaga, aby kamera “widziała” nie tylko nasze oczy, ale także nos i usta. W Polsce ten problem zaczniemy odczuwać boleśniej od jutra, kiedy wchodzi w życie nakaz zakrywania właśnie nosa i ust, gdy jesteśmy poza domem. Czy do się jakoś ominąć “ograniczenia” Face ID i odblokowywać iPhone’a mając założoną maseczkę?
Face ID – czy działa w masce ochronnej?
Inżynierowie z Tencent’s Xuanwu Lab twierdzą, że użytkownik może nauczyć swojego iPhone’a rozpoznawania twarzy w masce.
Sprawdziliśmy, czy to rzeczywiście działa.
Jak używać Face ID w masce?
Screeny: 9to5Mac
Sam proces „nauczenia” iPhone’a naszego wyglądu w masce wydaje się stosunkowo prosty i niewiele różni się od standardowego konfigurowania Face ID:
- Przejdź do Ustawienia > Face ID i kod.
- Jeżeli już masz skonfigurowany Face ID wybierz “Skonfiguruj inny wygląd”.
- Złóż maskę na pół i przyłóż do prawej lub lewej części twarzy.
- Jeżeli otrzymujesz komunika „Twoja twarz jest niewidoczna” spróbuj przesłonić nieco mniejszą część twarzy (najlepiej tak, by zasłonić tylko małą część nosa).
- Postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie (proces dwóch skanowań twarzy przebiega identycznie jak przy normalnym konfigurowaniu Face ID).
- Na końcu procesu powinieneś otrzymać komunikat „Face ID zostało skonfigurowane”.
Pracownicy Tencent’s Xuanwu Lab radzą również by, jeżeli to możliwe usunąć wcześniej skonfigurowany Face ID, powyższą instrukcję przeprowadzić jako podstawowy wygląd twarzy, natomiast jako alternatywny wygląd przeprowadzić ten sam proces jednak przykładając złożoną maskę do drugiej połowy twarzy.
Redaktorom 9to5Mac, którzy użyli tych instrukcji, udało się nauczyć iPhone’a odblokowywania telefonu, kiedy jego użytkownik miał założoną maskę, choć nie działało to za każdym razem.
Screeny: 9to5Mac
Mój test
Postanowiłem przetestować instrukcję Tencent’s Xuanwu Lab na sobie. Do testów używałem trzech różnych masek: materiałowej (czarnej), flizelinowej (zielonej) i profesjonalnej maseczki medycznej FFP2 (białej) – dokładnie takiej, w jakie wyposażane są polskie służby medyczne.
Niestety żaden z moich testów nie zakończył się powodzeniem. Mimo wielu prób, użycia różnych masek oraz przykładania ich w różny sposób podczas procesu konfiguracji Face ID, nie udało mi się doprowadzić do stanu, w którym iPhone odblokowałby się, kiedy miałem poprawnie założoną maseczkę.
Szkoda, bo w rozpoczynającym się jutro okresie przymusowego noszenia masek możliwość odblokowania iPhone’a, czy potwierdzenia płatności zbliżeniowej przy użyciu Face ID byłoby znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Sprawdź sam
Zachęcam do sprawdzenia opisanej powyżej metody. Jeżeli komuś z Was uda się skonfigurować Face ID tak, by rozpoznawało Waszą twarz w masce, dajcie proszę znać i napiszcie, jak tego dokonaliście.
Postaram się sprawdzić Waszą metodę. Jeżeli będzie skuteczna z pewnością opiszemy ją na łamach ThinkApple.
Maski A&p by RYŁKO – dizajn i ochrona w jednym
Zobacz także:
- Które iPhone’y Apple wycofa z oferty i czy obniży cenę starszych modeli po premierze iPhone’a 15
- Pobierz oficjalne instrukcje Apple do samodzielnej naprawy iPhone’a
- iPhone 12 i 12 mini tańsze o 400 zł
- W 2021 iPhone wygenerował większy przychód niż smartfony Samsunga, Xiaomi, Oppo i Vivo razem wzięte
- Poradnik ThinkApple: Jak robić zdjęcia makro każdym iPhonem, nie tylko iPhonem 13