iPhone SE (2020) pracuje na jednym ładowaniu o 25% dłużej od iPhone’a 8, mimo że posiada baterię o tej samej pojemności

Łukasz Bernaczyk   28 kwietnia 2020

iPhone SE (2020) jest już od kilku dni w rękach użytkowników i co rusz poddawany jest różnym testom wydajnościowym i porównawczym. Tym razem poddano go testowi wytrzymałości baterii. Okazało się, że mimo iż jego akumulator ma dokładnie tę samą pojemność, co bateria w iPhone’ie 8, nowy SE pracuje na jednym ładowaniu o około 25% dłużej, niż “ósemka”.

Zobaczmy dlaczego.

berrolia

iPhone SE 2020 vs. iPhone 8: test baterii

Jak wiadomo, podobieństw między iPhonem SE drugiej generacji i iPhonem 8 jest sporo. Telefony wizualnie są niemal identyczne, a i część podzespołów jest taka sama. Dokładnie tak jest właśnie w przypadku baterii – pojemność akumulatora w nowym SE jest taka sama, jak w iPhone’ie 8 – wynosi 1821 mAh .

Zobaczmy zatem porównawczy test wydajności baterii w obydwu modelach przeprowadzony za pomocą programu Geekbench.

iPhone 8 zakończył test z wynikiem 1887 punktów, wytrzymując 3 godziny i 8 minut.

iPhone SE (2020) dokładnie ten sam test ukończył z wynikiem 2515 pkt., a wytrzymał przy tym 4 godziny i 12 minut, co daje wynik o 25% lepszy od „ósemki”.

Skąd ta różnica?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Różnica aż o 25% w czasie pracy na baterii wynika przede wszystkim ze znacznie mniej energochłonnego procesora.

iPhone SE drugiej generacji wyposażony jest w najnowszy układ Apple A13 Bionic, wykonany w litografii 7 nanometrów. Jego nieformalny poprzednik – iPhone 8 ma na pokładzie procesor Apple A11 Bionic, wyprodukowany w starszej technologii 10 nanometrów. Im mniejsze tranzystory, tym więcej można ich „upchnąć” na milimetrze kwadratowym procesora, co przekłada się między innymi na mniejszą chłonność energetyczną urządzenia.

Dla przykładu, rdzenie energooszczędne wykonanego w technologii 7 nm procesora A12 Bionic (w który wyposażony jest m.in. iPhone XS) zużywają aż o 50 % mniej prądu niż rdzenie energooszczędne procesora A11 Bionic, który znajdziemy właśnie w iPhonie 8, a który wykonany jest w technologii 10 nm.

Oczywiście optymalizacja softwear’u też ma tutaj znaczenie.

Powyższy przykład świetnie obrazuje postęp technologiczny, jaki dokonuje się na naszych oczach. Może jeszcze bardziej obrazowym jest fakt, że zmiana technologii w produkcji procesorów Apple doprowadziła do tego, że na tej samej powierzchni procesora mieści się obecnie dwa razy więcej tranzystorów niż miało to miejsce w przypadku układu A11 Bionic sprzed dwóch lat i jest ich teraz aż… 8,5 miliarda.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: