Bloomberg: Apple może obniżyć cenę iPhone’a do 199 dol.

Tomek Czech   27 lutego 2022

Mark Gurman z Bloomberga kolejny raz potwierdza dziś, że na najbliższej konferencji, która może odbyć się już za kilkanaście dni, Apple pokaże iPhone’a SE 3. generacji z 5G. Dziennikarz sugeruje też, że cena obecnego modelu – iPhone’a SE 2. gen. (2020) może zostać obniżona do zaledwie 199 dol.

berrolia

iPhone SE 2020 za 199 dol.?

iPhone SE to tzw. „budżetowy” model iPhone’a, najtańszy w portfolio Apple. Model pierwszej generacji po wprowadzeniu na rynek kosztował 399 dol., potem jego cenę obniżono do 349 dol. Obecny model 2. gen. z 2020 r. nadal kosztuje 399 dol., co w Polsce przekłada się na 2199 zł.

349 dolarów to najniższa oficjalna cena iPhone’a w historii. W naszym kraju było to 1729 zł.

Teraz jest szansa, że nowego iPhone’a kupimy jeszcze taniej. Znacznie taniej.

Według zawsze dobrze poinformowanego Marka Gurmana z Bloomberga, po wprowadzeniu na rynek iPhone’a SE 3, Apple może pozostawiać w sprzedaży poprzedni model i obniżyć jego cenę do zaledwie 199 dol.

Konstrukcja iPhone’a SE 2 opiera się w dużej mierze na komponentach sprzed 6-8 lat(!), których cena jest obecnie znacznie niższa od pierwotnej. To mogłoby pozwolić Apple sprzedawać go za 199 dol. z zyskiem. Marża z pewnością byłaby wtedy niższa niż w przypadku innych produktów (gdzie wynosi średnio około 40%), ale Cupertino zrekompensowałoby to zyskiem ze sprzedaży usług wykupionych przez nowych użytkowników, a być może nawet nowych sprzętów, jak AirPods czy Apple Watch.

iPhone za 199 dol. pozwoliłby Apple znacznie zwiększyć udział w rynku na wielu rynkach krajów rozwijających się, w tym przede wszystkim w Indiach, gdzie udział iPhone’a w rynku smartfonów to zaledwie 5%.

199 dol. przełożyłoby się w Polsce najprawdopodobniej na 999 zł. Nowy iPhone w cenie poniżej tysiąca złotych stałby się rzeczywistością.

O tym, czy tak się stanie przekonamy się najbliższej konferencji Apple, która spodziewana jest 8 marca.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: