iPhone 12 Pro – Touch ID w ekranie i modem 5G (raport)

Łukasz Bernaczyk   29 kwietnia 2020

Tegoroczna linia iPhone’ów 12 wzbudza olbrzymie zainteresowanie i w zasadzie już teraz wiemy, że będą to mocno odmienione modele. Jedną z nowości w iPhone’ach z 2020 może być skaner linii papilarnych – Touch iD, który ma zostać umieszczony pod ekranem. Inną nowością ma być wsparcie dla 5G. Potwierdza to najnowszy raport Economic Daily News.

Touch ID pod ekranem… nie tylko iPhone’a

O tym, że Apple przymierza się i mocno pracuje nad technologią skanera linii papilarnych umieszczonego pod ekranem wiemy już od dawna.

Kilkukrotnie słyszeliśmy już w różnych raportach, między innymi od znanego analityka Ming Chi-Kuo, czy też od Marka Gurmana z Bloomberga, o pracach nad umieszczonym pod ekranem skanerze linii papilarnych w przyszłych iPhone’ach, ale także w iPadach, a nawet w zegarku Apple Watch.

Wszystko więc wskazuje, że biometryczne uwierzytelnianie użytkownika za pomocą Touch ID umieszczonego pod wyświetlaczem urządzeń Apple jest wyłącznie kwestią czasu i wydaje się, że czas ten nie jest zbyt odległy.

Touch ID pod ekranem iPhone’a 12

Najnowszy raport Economic Daily News potwierdza dotychczasowe doniesieni o tym, że co najmniej jeden z tegorocznych iPhone’ów 12 otrzyma wspomniany czytnik linii papilarnych, umieszczony pod ekranem. Prawdopodobnie będzie to dotyczyło jednak dwóch modeli z linii PRO – zarówno modelu z ekranem 6,1″, jak i tego z wyświetlaczem 6,7″.

Zgodnie z raportem, producent paneli dotykowych – GIS, producent wyświetlaczy OLED – BOE oraz Qualcomm pracują wspólnie nad ultradźwiękowym skanerem linii papilarnych dla iPhone’a.

Nadmienię tylko, że Touch ID pod ekranem iPhone’a 12 nie oznacza w żadnym wypadku rezygnacji z Face ID. Po prostu użytkownik będzie miał do dyspozycji oba sposoby biometrycznej autoryzacji.

Firma Qualcomm dostarcza już ultradźwiękowe skanery linii papilarnych, które montowane są pod wyświetlaczami niektórych smartfonów Samsunga. Jednak w koreańskich telefonach użytkownik musi przyłożyć palec do konkretnego miejsca na ekranie.

Tymczasem według Ming-Chi Kuo, Apple użyje stworzonego przez Qualcomm ultradźwiękowego czytnika linii papilarnych, który potrafi objąć swym „zasięgiem” dość dużą powierzchnię ekranu.

Na grudniowej konferencji Snapdragon Tech Summit Qualcomm pokazał najnowszy model swojego wbudowanego w wyświetlacz skanera  linii papilarnych, który jest 17 razy większy od tego użytego w Samsungu Galaxy S10.

Pamiętajmy jednak, że Apple posiada też patent na akustyczny Touch ID, dzięki któremu zeskanowanie odcisku byłoby możliwe po przyłożeniu palca w dowolne miejsce wyświetlacza.

Pisaliśmy o tym już niemal rok temu:

Patenty opisują „akustyczny system zbierania obrazu z powierzchni urządzenia”. Jak wyjaśnia Apple w ich opisie, wykorzystując kombinację przetworników akustycznych do wibrowania powierzchni ekranu w odpowiedni sposób, można przekształcić cały ekran w jeden wielki skaner linii papilarnych.

iPhone 12 z 5G

Raport Economic Daily News potwierdza też informacje, że iPhone 12 będzie wyposażony w modem 5G. Wcześniej wiele razy słyszeliśmy, że wsparcie 5G mają posiadać wszystkie cztery nowe iPhone’y, które Apple ma zaprezentować jesienią.

Z miłości do Apple

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: