5 pytań i odpowiedzi, które należy znać przed zakupem kina domowego

Ekspert Denon Store   13 sierpnia 2020

Po udzieleniu kilka wskazówek na temat wyboru gramofonu, tym razem pomagamy w wyborze wymarzonego kina domowego. Zobaczcie 5 pytań i odpowiedzi, które powinniśmy sobie zadać, zanim zdecydujemy się na zakup. Czy lepiej zainwestować w zestaw stereo czy zestaw kina domowego? Kino bezprzewodowe czy przewodowe? Jak bardzo rozwinięty zestaw wybrać? Z pomocą przychodzi Maksym Kulej – ekspert z salonu Denon Store Stary Browar – Poznań, który podpowiada, jakie rozwiązania są najlepsze i na co powinniśmy się zdecydować.

berrolia

1. Kino domowe czy zestaw stereo?

Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, czy zestaw kina domowego jest rzeczywiście tym, czego najbardziej potrzebujemy. Do słuchania muzyki zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby skupienie się na mniejszej ilości części składowych i zakupie sprzętu stereo. Komponenty, które są zastosowane we wzmacniaczach stereofonicznych są ukierunkowane tylko i wyłącznie na muzykę, a amplitunery kina domowego są zdecydowanie bardziej uniwersalne.

Amplitunery mają dodatkowo sekcje odtwarzacza sieciowego lub samego radia oraz sekcje wideo, która odpowiada za przesyła obrazu ze źródła do telewizora (dobrym przykładem takiego amplitunera jest Denon AVR-X3600H).

Istnieje również rozwiązanie, które jest złotym środkiem w wyborze między amplitunerem kina domowego a wzmacniaczem stereo: amplituner stereofoniczny. Takie urządzenie umożliwi nam odsłuch muzyki w jakości wzmacniaczy stereo, a jednocześnie posiada funkcjonalność amplitunerów kina domowego (np. Marantz NR1200, Denon DRA 800H).

2. Kino przewodowe czy bezprzewodowe?

Technologia bezprzewodowa daje nam aktualnie dodatkowe możliwości pod względem wyboru sprzętu audio. Od niedawna produkowane są soundbary, które mają możliwość rozbicia dźwięku na kanały, dzięki czemu – tak samo jak w kinie przewodowym – będziemy mieli wrażenie, jakbyśmy byli w centrum akcji.

Jednakże takie zastosowanie ma swoje plusy i minusy. Kino bezprzewodowe jest zdecydowanie rozwiązaniem dla osób, które chcą zminimalizować ilość użytych kabli przy takim zestawie. Jednak jest to nadal nowa technologia i kina przewodowe mają nadal przewagę pod względem jakości brzmienia.

3. Czym jest kino 5.1, 5.0, 7.1 i które wybrać?

Weźmy dla przykładu kino domowe oznaczone jako “5.1”. Pierwsza cyfra w konfiguracji odpowiada ilości używanych głośników -w tym wypadku będzie to 5 głośników: 2 głośniki frontowe, 1 centralny oraz 2 głośniki tylne. Druga cyfra odpowiada ilości subwooferów – w tym wypadku będzie to jeden subwoofer.

Dobór wielkości zestawu w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia i warunków akustycznych. Przy odpowiednich warunkach pomieszczenia można założyć, że im zestaw jest większy, tym lepiej. Jednak w większości przypadków pomieszczenia nie są specjalnie przystosowywane pod kino domowe i zakup większego zestawu może nie być potrzebne albo nawet zepsuć pożądany efekt.

Każde pomieszczenie jest na swój sposób unikalne pod względem akustyki, dlatego przed wydaniem sporych pieniędzy na zakup kina domowego najlepiej szczegółowo porodzić się eksperta w salonie audio-wideo (niektóre salony, jak Denon Store, oferują usługę wizji lokalnej u klienta i przeprowadzeniu testów na miejscu oraz kalibracji sprzętu).

4. Czym amplitunery różnią się między sobą?

Różnice cenowe w przypadku amplitunerów mogą być spore. Na pierwszy rzut oka większość wygląda prawie identycznie, jednak różnią się bardzo znacząco pod względem wydajności.

Przede wszystkim, co możemy zauważyć od razu, różnią się ilością kanałów, czyli tym, ile kolumn możemy podłączyć do samego urządzenia. Im większa ilość użytych odpowiednio kanałów w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu, tym większe poczucie immersji w wydarzenia, które rozgrywają się na ekranach telewizorów.

To, co może się również rzucić w oczy, to moc, jaką dysponują amplitunery. Moc nie świadczy tylko o tym, jak głośno potrafi zagrać dany amplituner, ale jak zagra przy cichych odsłuchach. Przy małej głośności amplituner posiadający małą moc będzie często „gubił” niskie częstotliwości.

Razem z mocą w parze idzie kontrola samych kolumn, co oznacza lepszą dynamikę dźwięku i w filmach i w muzyce. Dzięki temu słuchanie muzyki w stereo przy wyższej klasy amplitunerze może być konkurencyjne z niejednym wzmacniaczem stereofonicznym.

Urządzenia z niższej półki cenowej będą miały też mniej wydajną sekcję wideo, przez co oglądanie filmów w technologii 4K może nie być możliwe, gdyż sam amplituner nie będzie obsługiwał plików w takiej rozdzielczości.

W najnowszych modelach od Denona i Marantza można się również spotkać z wbudowanymi nadajnikami Bluetooth, dzięki czemu słuchający ma możliwość odsłuchu na słuchawkach bezprzewodowych.

5. Co jest ważniejsze: wybór lepszych kolumn czy lepszego amplitunera?

Odpowiedź jest prosta i krótka – w zestawie kina domowego każdy z czynników jest ważny. Każdy z elementów powinien być wybrany tak, aby nie marnować potencjału innych.

Jeśli jednak chcemy dociekać, co jest najważniejsze, to możemy przyjąć, że najważniejsze są kolumny frontowe, głośnik centralny oraz amplituner. Nie można również zapomnieć o odpowiednich kablach, które mogą zdegradować jakość odsłuchu.

Na koniec chciałbym wspomnieć o tym, jak przygotować pomieszczenie przed zakupem takiego zestawu audio. Wiszące kable nigdy nie są przyjemnym widokiem, więc proponowałbym poprowadzenie przewodów w ścianach lub w listwach w miejsca, w których miałyby stać pojedyncze kolumny. Zdecydowanie ułatwi to instalację sprzętu i będzie się zdecydowanie lepiej prezentować wizualnie.

W dużych, pustych pomieszczeniach będzie bardzo słyszalny pogłos, który zdecydowanie pogorszy jakość odsłuchiwanych źródeł. Dlatego nawet umieszczenie sofy, półki z książkami, dywanu lub zasłon na pewno wyjdzie na korzyść akustyce.

Mam nadzieję, że rozwiałem wiele wątpliwości i wybór wymarzonego kina domowego będzie zdecydowanie łatwiejszy. Zachęcam do odwiedzin salonów Denon Store. Nasi eksperci chętnie pomogą w wyborze kina domowego i podpowiedzą, które rozwiązania są najlepsze.

Ekspert Denon Store

DENON STORE to nowoczesne sklepy ze sprzętem audio-video, posiadające w swojej ofercie najwyższej klasy sprzęt światowych marek.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: