Tylko jeden model iPhone’a 12 i tylko w trzech krajach ma wspierać najszybszą transmisję 5G

Łukasz Bernaczyk   4 września 2020

Jeżeli wierzyć najnowszemu raportowi Fast Company, z całej linii tegorocznych iPhone’ów 12, tylko jeden – iPhone 12 Pro Max – będzie wyposażony w modem 5G z obsługą tak zwanych fal milimetrowych (mmWave), które zapewniają największe prędkości transmisji. Jakby tego było mało, iPhone 12 Pro Max będzie obsługiwał mmWave na początku wyłącznie w trzech krajach.

berrolia

Brak obsługi fal milimetrowych 5G praktycznie nieistotny w Polsce

Tym razem zacznę od uspokojenia naszych Czytelników. To, że tylko jeden i to najdroższy z czterech tegorocznych modeli iPhone’a 12 będzie wspierał 5G w paśmie fal milimetrowych (powyżej 6 GHz), zapewniające najwyższe możliwe transfery, w praktyce dla mieszkańców Polski nic nie zmienia.

W naszym kraju i tak technologia 5G przez najbliższe kilka lat nie będzie oferowana w wysokich pasmach milimetrowych, co przekłada się na to, że nawet jeżeli wszystkie iPhone’y 12 posiadałyby modem 5G z obsługą mmWave, i tak nie byłyby one wykorzystywane na terenie Polski.

A teraz od początku: 5G i podział na łączność sub-6GHz i mmWave

Technologia łączności 5G wykorzystuje do transmisji danych dwa rodzaje pasm radiowych:

  • niskie – o częstotliwościach poniżej 6 GHz (ang. sub-6 GHz) – charakteryzują się nieco niższymi prędkościami (choć średnio i tak wyższymi niż LTE), lecz lepszym zasięgiem, lepszą penetracją przeszkód (np. ścian budynków) i niższym zużyciem energii (przez modem);
  • wysokie – o częstotliwościach powyżej 6 GHz, z czego w tych powyżej 24 Ghz są transmitowane fale milimetrowe  (ang. millimeter-wave lub mmWave) – charakteryzują się one wyższymi prędkościami potencjalnie przekraczającymi 1 Gbps (w teorii nawet do 10 gigabitów na sekundę), lecz znacznie gorszym zasięgiem, kiepską penetracją przeszkód i większym zużyciem prądu.

Od dawna wiemy, że wszystkie tegoroczne iPhone’y będą wspierały 5G. Często pojawiały się przecieki, że modele z linii Pro mogą być wyposażone w modem wspierający również superszybką transmisję mmWave. Analityk Ming-Chi Kuo podawał, że modele wykorzystujące fala milimetrowe będą na początku dostępne tylko w pięciu krajach – Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W swoim najnowszym raporcie Fast Company twierdzi jednak, że 5G mmWave będzie wspierał jedynie 6,7-calowy iPhone 12 Pro Max i tylko w trzech państwach: Japonii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Według informatorów Fast Company tylko ten model ma wystarczająco dużo miejsca wewnątrz, żeby umieścić w nim specjalną antenę oraz większą baterię, wymaganą ze względu na większy pobór mocy przez modem 5G obsługujący fale milimetrowe.

Jak wspomniałem, dla nas w Polsce jest to praktycznie nieistotne, bo pasmo fal milimetrowych i tak nie będzie wykorzystywane przez naszych operatorów komórkowych jeszcze przez wiele lat, a w tym czasie praktycznie każdy zdąży wymienić iPhone’a 12 na nowszy model.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło
Grafika

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: