Snapdragon 888 słabszy niż A14 i A13 Bionic! Galaxy S21 Ultra 5G będzie miał gorszy procesor niż… iPhone SE (2. gen.)

Tomek Czech   20 grudnia 2020

Inżynierowie z Cupertino odpowiedzialni za tworzenie procesorów napędzających sprzęty Apple przechodzą ostatnio samych siebie – chipy z serii “M”, w które wyposażono najnowsze Maki, dosłownie zmiotły konkurencję. Również układy, w które wyposażone są iPhone’y, od lat nie dają szans procesorom mobilnym tworzonym dla topowych smartfonów z Androidem. Wygląda na to, że dzięki ostatnim generacjom procesorów z serii “A” Apple jeszcze bardziej odskoczyło konkurencji – najnowszy chip Snapdragon 888, który w 2021 r. znajdziemy w wielu flagowcach z Androidem, ma gorsze osiągi nawet od półtorarocznego A13 Bionic.

berrolia

Snapdragon 888 vs. Apple A13 i A14 Bionic

Dwa dni temu Qualcomm ujawnił część benchmarków swojego najnowszego procesora – Snapdragon 888. To właśnie ten układ ma w przyszłym roku trafić do wielu topowych smartfonów z Androidem, między innymi do Galaxy  S21 (5G/Ultra 5G; w dystrybucji na USA, Chiny i Koreę Południową).

Chip ten znacznie poprawił osiągi względem poprzedniego modelu (Snapdragon 865+), ale nie dorównuje najnowszemu procesorowi z Cupertino – A14 Bionic, w które wyposażone są iPhone’y 12. Okazuje się nawet, że generalnie przegrywa nawet ze starszym chipem od Apple – 13 Bionic, który w 2019 r. trafił do iPhone’ów z serii “11”.

W teście Geekbench 5 Snapdragon 888 osiągnął wyniki: 1135 (single-core) i 3794 (multi-core). A14 Bionic może się pochwalić lepszym wynikiem zarówno w teście jednego rdzenia, jak i wielowątkowym. A13 Bionic ma lepszy wynik single-core, ale przegrywa z najnowszym chipem Qualcomma w teście multi-core.

W teście badającym wydajność grafiki Snapdragon 888 ma gorszy wynik zarówno od A14, jak i A13 Bionic. Zapowiada się więc, że smartfony wyposażone w najnowszy układ Qualcomma będą mieć mniej wydajny GPU od iPhone’ów z serii “11” i “12”, a także od iPhone’a SE 2020.

Należy dodać, że specjaliści z AnandTech, którzy dokładnie przeanalizowali benchmarki Snapdragon 888 uważają, że choć maksymalne osiągi tego procesora nie dorównują osiągom A13 i A14 Bionic, nie jest wykluczone, że przy długotrwałym obciążeniu najnowsze dziecko Qualcomma może okazać się bardziej wydajne od dwóch ostatnich układów z Cupertino. Wszystko będzie zależało od poboru mocy – jeśli będzie ona maksymalnie na poziomie 4 – 4,5 W, Snapdragon 888 ma szansę przebić średnią wydajność A13 i A14. Jeśli będzie wyższa, to trzeba będzie obniżać częstotliwość taktowania, żeby nie przegrzać urządzenia i wtedy nici z dogonienia układów z Cupertino.

To jednak tylko spekulacje. Konkretne dane, które znamy już teraz, pokazują przewagę A13 i A14 nad Snapdragon 888. Pamiętajmy też, że jesienią 2021 r. Apple wyposaży iPhone’a 13 w nowy, z pewnością znacznie bardzie wydajny od poprzedników procesor A15 Bionic.

MacBooki i iPady ze zniżką nawet 11%. Do tego akcesoria w prezencie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: