Raport: w tym roku Apple wprowadzi na rynek pierwsze urządzenie AR

Tomek Czech   4 stycznia 2021

W swoim najnowszym raporcie analityk Ming-Chi Kuo podaje, że w 2021 r. Apple wprowadzi na rynek swoje pierwsze urządzenie AR, czyli takie, którego podstawową funkcją jest wykorzystywanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality).

berrolia

Urządzenie AR od Apple w 2021

Kuo niestety nie precyzuje, o jakie urządzenie dokładnie chodzi, ale od wielu lat wiemy, że Apple pracuje nad smart-okularami AR przypominającymi Google Glass, choć oczywiście daleko bardzie zaawansowanymi.

Jednak produkt ten, jak wielokrotnie prognozował właśnie Ming-Chi Kuo, ma trafić do sprzedaży najwcześniej w 2022 r. Zatem jakie urządzenie może się pojawić już w tym roku?

Marg Gurman z Bloomberga pisał w swoim raporcie z początku 2019 r., że jeszcze przed wprowadzeniem na rynek swoich okularów AR Apple zaprezentuje zestaw łączący wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, czyli korzystający z technologii MR – Mixed Reality. Urządzenia MR nakładają na obraz rzeczywisty obraz wykreowany komputerowo, ale w przeciwieństwie do AR jest on interaktywny, jak w VR. Przykładem takiego urządzenia jest HaloLens od Microsoftu.

Według informatorów Bloomberga, zestaw MR miał się pojawić na rynku w 2022 r. Nie jest jednak wykluczone, że trafi do sprzedaży wcześniej, już w tym roku, i że to właśnie to urządzenie miał na myśli Ming-Chi Kuo w swoim dzisiejszym raporcie.

Nie jest też wykluczone, że prace nad okularami AR przyspieszyły, i że to właśnie ten produkt ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku. Tak właśnie przewidywał kilka miesięcy temu wiarygodny leaker Jon Prosser. Wedug jego informatorów, okulary mogą zostać zaprezentowane jeszcze w pierwszej połowie 2021 r.

Oto podsumowanie informacji przekazanych przez Prossera na ten temat:

  • okulary mają się nazywać “Apple Glass”;
  • ceny będą się zaczynać od 499 dol. (około 2700 zł);
  • będzie możliwość zastosowania szkieł korekcyjnych (za dodatkową opłatą);
  • prototyp wyposażony jest w skaner LiDAR, nie posiada żadnej kamery;
  • w obu szkłach umieszczony jest wyświetlacz;
  • okularami można sterować za pomocą gestów wykonywanych zarówno przed okularami, jak i dotykając ramki;
  • prototyp posiada plastikowe ramki, ale w finalnym produkcie mogą zostać zastąpione aluminiowymi;
  • okulary będą musiały być sparowane z iPhonem, na którym wykonywane będą wszystkie operacje (podobnie, jak miało to miejsce w przypadku pierwszych modeli Apple Watcha);
  • okulary mają posiadać funkcję czytania kodów QR;
  • będą ładowane bezprzewodowo za pomocą stworzonej specjalnie dla nich ładowarki indukcyjnej.

W raporcie z początku 2019 r. Bloomberg informował o skali, z jaką Apple pracuje na tematami rozszerzonej rzeczywistość. Zespół pracujących nad AR już ponad roku temu liczył ponad 1000 pracowników i składał się między innymi z ludzi, którzy wcześniej zajmowali się pisaniem gier i tworzeniem iOS, a także speców od grafiki i byłych inżynierów NASA.

System operacyjny, który będzie obsługiwał urządzenia rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości nosi roboczą nazwę “rOS”.

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: