Składany iPhone coraz bliżej – dwa prototypy pozytywnie zakończyły testy wytrzymałości

Łukasz Bernaczyk   4 stycznia 2021

Według najnowszych doniesień Economic Daily News, dwa prototypy składanego iPhone’a pozytywnie zaliczyły testy wytrzymałościowe sprawdzające wytrzymałość ekranów i systemu zawiasów. Teraz Apple zdecyduje, który z dwóch prototypów będzie rozwijany dalej, by ostatecznie trafić do sprzedaży.

berrolia

Składany iPhone coraz bliżej

Według informatorów Economic Daily News, chińska fabryka Foxconn produkująca dla Apple iPhone’y, zakończyła właśnie testy wytrzymałościowe dwóch zupełnie różnych prototypów iPhone’a ze składanym ekranem.

Jeden z nich ma posiadać dwa oddzielne ekrany połączone specjalnym systemem zawiasów. Ekrany po rozłożenia smartfona mają tworzyć jeden większy wyświetlacz z praktycznie niewidocznym łączeniem. O dokładnie takim samym prototypie składanego iPhone’a informował już pół roku temu leaker Jon Prosser.

Drugi prototyp posiada z kolei jeden elastyczny panel OLED, który po złożeniu smartfona składa się w pół, podobnie jak w Samsungu Galaxy Z Flip, lecz z wykorzystaniem opatentowanego przez Apple systemu zawiasów, który ma zapobiec znanym z obecnych “składaków” problemów występujących w zagięciu ekranu.

Wydaje się, że testowanie składanego iPhone’a przebiega dość szybko, bo niecałe dwa miesiące temu ten sam Economic Daily News podawał, że dwaj podwykonawcy Apple – Foxconn i New Nikko – stworzyli prototypy, które zaczynały być testowane w Cupertino.

Raport mówił, że w tym momencie Apple skupia się na testowaniu elastycznego wyświetlacza (OLED i micro OLED) oraz specjalnych łożysk, które będą częścią kluczowego mechanizmu odpowiadającego za składanie i rozkładanie urządzenia. Jak podaje Economic Daily News, ten mechanizm będzie musiał przejść bardzo wymagające testy – w przypadku laptopów wymaga się, żeby klapa była w czasie testów otwierana i zamykana od 20 do 50 tys. razy, tymczasem w przypadku składanego telefonu zawiasy będą musiały przejść próbę nawet 100 tys. rozłożeń i złożeń ekranu.

Droga do składanego iPhone’a jest już o jeden etap krótsza, co nie zmienia faktu, że do finalnego produktu jeszcze daleko. Według informatorów, składany iPhone może wejść do sprzedaży najszybciej pod koniec 2022 r. Taką samą datę premiery podawali też w listopadzie ubiegłego roku redaktorzy izraelskiej strony The Verifier. Według nich, ceny “składaka” z Cupertino mają zaczynać się od 1500 dol., ale informacje o cenie na dwa lata przed spodziewaną premierą urządzenia trzeba traktować z dużym dystansem.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: