Lokalizator Apple AirTag na pierwszym wideo

Tomek Czech   5 stycznia 2021

Wszytko wskazuje na to, że AirTag – wyczekiwany od dawna lokalizator Bluetooth od Apple trafi do sprzedaży w tym roku, być może już w marcu. Wczoraj pojawiło się pierwsze wideo przedstawiające to urządzenie w całej okazałości.

berrolia

Apple AirTag – pierwsze wideo

Kilka miesięcy temu leaker Jon Prosser pokazał, jak będzie wyglądał AirTag. Zaprezentował wtedy rendery stworzone na podstawie wideo przedstawiającego rzeczywisty produkt.

Prosser twierdził wtedy, że nie zdecydował się na pokazanie samego wideo, żeby chronić swojego informatora. Jednak wczoraj, w najnowszym odcinku swojego youtubowego show Front Page Tech pokazał nagranie prezentujące AirTag. Najprawdopodobniej jest to inne wideo, na podstawie którego nie da się zidentyfikować osoby będącej źródłem przecieku.

Jak podaje leaker, wideo udostępnił mu jeden z programistów Apple, według którego może być ono częścią animacji pokazywanej w czasie parowania urządzenia z iPhonem.

Wideo prezentujące AirTag możecie zobaczyć w poniższym odcinku Front Page Tech (od minuty 6:52).

Apple AirTag – wszystko, co wiemy

AirTag ma być malutkim urządzeniem, które ułatwi lokalizację zagubionych przedmiotów. Będzie można przymocować go do kluczy, portfela, torby podróżnej czy roweru, a następnie lokalizować go na iPhonie, iPadzie, Macu czy Apple Watchu za pomocą aplikacji Lokalizator.

Jeną z najciekawszych funkcji AirTag ma być możliwość znalezienia przedmiotu (np. zgubionego portfela), nawet jeśli znajduje się poza zasięgiem Bluetooth naszych urządzeń. Apple wykorzysta nową funkcję, która pojawiła się w iOS i macOS w zeszłym roku, i która pozwala na odnalezienie iPhone’a, iPada lub MacBooka, kiedy nie są połączone z internetem – wysyłają wtedy przez Bluetooth sygnał, który może być odebrany przez jakiekolwiek inne urządzenie z iOS (co najmniej w wersji 13) lub macOS (co najmniej Catalina) i w ten sposób informacja o zgubionym przedmiocie trafia do jego właściciela.

Pozostałe szczegóły dotyczące AirTag:

  • ma obsługiwać komunikację szerokopasmową Ultra Wideband, która pozwala na ustalanie położenia przedmiotów ze znacznie większą dokładnością niż Bluetooth LE czy WiFi;
  • iPhone’y i inne urządzenia Apple wyposażone w chip U1 mają mieć możliwość odnajdywania AirTaga przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości;
  • przedmioty będą mogły być odnalezione, nawet jeśli przyczepiony do nich AirTag znajduje się poza zasięgiem Bluetooth urządzenia (np. iPhone’a), z którym jest sparowany;
  • jeżeli lokalizator oddali się powyżej ustawionej odległości, otrzymamy powiadomienie na iPhone’a czy Apple Watcha;
  • będzie miał wymienną baterię;
  • będzie ładowany bezprzewodowo za pomocą ładowarki z magnetyczną końcówką (podobną do ładowarki Apple Watcha);
  • będzie wodoodporny;
  • w komplecie z nim znajdziemy skórzane etui.

AirTag – data premiery

Jak twierdzi Prosser, urządzenie jest już gotowe i Apple od dawna czeka na właściwy moment, żeby wprowadzić je do sprzedaży. Bezpośrednią przyczyną opóźnienia ma być pandemia – znajdowanie zaginionych przedmiotów ma się opierać na sieci użytkowników sprzętu z nadgryzionym jabłkiem i jego skuteczność mogłaby być zbyt niska w obecnych czasach, kiedy nasze przemieszczanie się jest znacznie ograniczone, kiedy większość czasu spędzamy w domu, którego niejednokrotnie nie może nawet opuścić z powodu lockdownu.

Według informatorów leakera, AirTag może zadebiutować wiosną, kiedy ze względu na cieplejszą porę roku i pierwsze efekty masowych szczepień większość krajów prawdopodobnie zacznie luzować obostrzenia. Urządzenie mogłoby zostać zaprezentowane np. w marcu, czyli w miesiącu, w którym w poprzednich latach Apple często pokazywało nowe sprzęty. Z ostatnich doniesień wynika, że wtedy również ma zostać zaprezentowany pierwszy iPad Pro z ekranem mini-LED.

Analityk Ming-Chi Kuo potwierdził w swoim wczorajszym raporcie, że Apple planuje wprowadzić  AirTag na rynek w 2021 r. Nie podał jednak żadnej, nawet przybliżonej daty.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: