Oglądanie meczów czy koncertów “na żywo” w smart-okularach od Apple?

Łukasz Bernaczyk   15 maja 2020

Prace Apple nad okularami rozszerzonej rzeczywistości idą pełną parą. W Cupertino cały czas rozbudowywane są zespoły ludzi pracujących nad tą technologią, a Apple kupuje kolejnych wielkich graczy zajmujących się AR i VR. Finalny produkt jest jednak bardzo wymagający i jeżeli ma być zrobiony dobrze, to zobaczymy go na rynku najszybciej w 2022 roku – wynika z najnowszych przecieków.

berrolia

Okulary AR od Apple

Okulary rozszerzonej rzeczywistości firma z Cupertino rozwija od kilku lat. Już w listopadzie 2016 r. pisaliśmy, że taki projekt wystartował, ale samo wprowadzenie produktu do sprzedaży wtedy w ogóle nie było pewne.

Na przestrzeni tych czterech lat podjęto strategiczne decyzje – rozpoczęto budowanie zespołu i coraz bardziej intensywne prace nad tym produktem.

Z czasem zespół, a później wiele zespołów pracujących nad okularami AR rozrosło się do setek, a nawet tysięcy osób. Apple zaczęło coraz bardziej rozwijać technologie AR w iPhone’ach i iPadach, a dla samych okularów powstał osobny system operacyjny, który na razie wewnętrznie w laboratoriach Apple funkcjonuje jako „rOS”.

W 2019 r. zaczęły pojawić się informacje o możliwości wprowadzenia okularów AR od Apple na rynek już w roku 2020. Teraz znany analityk Ming-Chi Kuo w swoim raporcie pisze, że mimo intensywnych prac i znacznych postępów, okulary AR od Apple trafią do sprzedaży najszybciej w 2022 roku.

Okulary Apple mają być wyposażone w wyświetlacze wysokiej rozdzielczości. Prawdopodobnie będą sparowane z iPhonem, co pozwoli zredukować ich wielkość i wagę, bo cała moc obliczeniowa będzie bazowała na smartfonie z Cupertino.

Jeżeli chodzi o kontrolowanie okularów, Apple testuje ponoć zarówno panele dotykowe, sterowanie głosowe, jak i kontrolę za pomocą gestów głową.

Apple wzmacnia swój zespół AR i kupuje NextVR

Kolejnym poważnym wzmocnieniem w pracach nad własnymi okularami jest dla Apple potwierdzony wczoraj zakup znanej firmy zajmującej się technologią rozszerzonej rzeczywistości – NextVR.

NextVR znane jest z współpracy np. z NBA, czy Fox Sports. Oferuje oglądanie na żywo imprez sportowych i koncertów w goglach VR, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, jakby uczestniczył w wydarzeniu na miejscu.

Co ważne, oprócz samych pracowników NextVR, którzy zostaną włączeni w struktury Apple, zakup firmy pozwolił Apple na przejęcie ponad 40 patentów jej patentów. Wszystkie dotyczą rozszerzonej rzeczywistości.

Sam koszt zakupu NextVR przez Apple szacuje się na około 100 milionów dolarów.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: