Raport: nowy iPhone z system chłodzenia opartym o komorę parową

Łukasz Bernaczyk   18 stycznia 2021

Jeden z najbardziej poważanych analityków “świata Apple” – Ming Ch-Kuo, w swoim raporcie informuje, że Apple pracuje nad wyposażeniem iPhone’a w system chłodzenia oparty o komorę parową. Nie wiadomo, kiedy uda im się wprowadzić to rozwiązanie, ale nie jest wykluczone, że trafi ono już do tegorocznego iPhone’a 13.

berrolia

System chłodzenia VC (Vapor Chamber) w iPhone’ach

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ming Chi-Kuo, Apple ma intensywnie testować system chłodzenia iPhone’ów oparty o komorę parową.

Chłodzenie w technologii VC (Vapor Chamber) jest wydajniejsze od stosowanych powszechnie pasywnych radiatorów aluminiowych lub miedziowych, a  dodatkowo system taki jest też lżejszy.

Ciecz (przeważnie woda) znajdująca się w “rurkach” biegnących przez wnętrze smartfona jest nagrzewana przez elementy wydzielające wysoką temperaturę jak np. procesor czy modemy łączności komórkowej. W wynik tego nagrzewania ciecz odparowuje, a para przemieszcza się do komory parowej, gdzie ponownie skrapla się. Schłodzona ciecz dzięki rurkom kapilarnym wraca w rozgrzane miejsca smartfona, by ponownie się nagrzać, odparować i wrócić do komory parowej. I tak w kółko.

Jeżeli martwicie się, że będziecie musieli dolewać wody do iPhone’a, to spokojnie – nie będzie takiej potrzeby. System chłodzenia oparty o komorę parową jest systemem zamkniętym, więc w teorii utraty chłodziwa nie występują.

Kuo informuje, że Apple już od dłuższego czasu testuje taki właśnie system chłodzenia, jednak wcześniejsze rozwiązania nie spełniały wysokich standardów jakościowych giganta z Cupertino. Teraz najprawdopodobniej znaleziono rozwiązania, które sprawiają, że Apple może wprowadzić chłodzenie VC do iPhone’ów.

Umożliwiłoby to zastosowanie jeszcze mocniejszych procesorów, wprowadzenie nowych funkcji oraz zapewniło dłuższe prawidłowe działanie tych komponentów, które są najbardziej narażone na przegrzewanie.

System chłodzenia przy użyciu komory parowej ma trafić do iPhone’ów już niebawem, choć nie jest pewne, czy Apple wyrobi się z terminami, by znalazł się już w tegorocznych iPhone’ach 13. Ale Kuo nie wyklucza takiego scenariusza.

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Źródło
Grafika

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: