Historyczny rekord iPhone’a – Apple jeszcze nigdy nie sprzedało tak wielu smartfonów w jednym kwartale

Tomek Czech   29 stycznia 2021

Po ogłoszeniu przez Apple wyników finansowych za ostatni kwartał 2020 r. wiedzieliśmy, że przychody ze sprzedaży iPhone’ów były w tym okresie rekordowe. Ale nie wiedzieliśmy, ile dokładnie sztuk iPhone’ów się sprzedało, bo firma z Cupertino od dłuższego czasu nie podaje takich informacji. Jednak z danych firm analitycznych wynika, że Apple i w tej kwestii pobiło wszelkie rekordy – sprzedało więcej iPhone’ów niż w jakimkolwiek innym kwartale w całej swojej historii.

Sprzedało ich też znacznie więcej niż jakikolwiek inny producent, co robi wrażenie tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia cena cena iPhone’a jest kilka razy wyższa niż średnie ceny telefonów innych marek.

berrolia

Sprzedaż iPhone’ów w 4. kwartale 2020

Trzy firmy analityczne, które w ostatnich dniach opublikowały swoje raporty oceniają, że Apple sprzedało następującą ilość iPhone’ów:

  • Canalys: 81,8 mln
  • Counterpoint: 81,9 mln
  • IDC: 90,1 mln

Wynika z tego, że w ubiegłym kwartale Apple sprzedało więcej iPhone’ów niż kiedykolwiek wcześniej w okresie 3 miesięcy. Poprzedni rekord ustanowiony został w 4. kwartale 2016 r., kiedy sprzedało się 78,3 mln iPhone’ów.

Jeśli za prawdziwe przyjąć dane podawane przez IDC (90,1 mln sprzedanych sztuk), to okazuje się, że w ubiegłym kwartale Apple sprzedało więcej smartfonów niż jakikolwiek inny producent sprzedał wcześniej w jednym kwartale.

Ale nawet jeśli bliższe prawdy są szacunki przedstawione przez dwie pozostały firmy analityczne (81,8/81,9 mln), to i tak stawia to Apple w 4. kwartale 2020 r. na pierwszym miejscu pośród wszystkich producentów smartfonów. Samsung sprzedał w tym czasie jedynie 62,5 mln smartfonów. Na trzecim miejscu uplasowało się Xiaomi (43 mln sztuk).

W opinii analityków, na tak dobry wynik Apple wpływ miała świetna sprzedaż iPhone’ów 12, coraz wyższe zainteresowanie smartfonami ze wsparciem 5G, wzrost popytu na rynku chińskim, wyższa niż dotychczas sprzedaż na rynkach rozwijających się, a także ogólny, globalny wzrost popytu na smartfony po załamaniu na przełomie 2018/2019 r.

Musimy też pamiętać, że inaczej niż w poprzednich latach, w 2020 r. premiery wszystkich flagowych iPhone’ów miały miejsce właśnie w 4. kwartale (i po raz pierwszy były to aż cztery nowe modele).

Wszystkie szczegóły na temat ostatnich, historycznych wyników finansowych Apple znajdziesz tutaj.

Wymieniłem baterię w iPhonie nie wychodząc z domu - skorzystaj z darmowej usługi „door-to-door”!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: