Cała linia iPhone’ów 13 z modemami 5G Snapdragon X60 w litografii 5 nm – będzie szybciej i bardziej energooszczędnie (raport)

Łukasz Bernaczyk   25 lutego 2021

Najnowsze doniesienia wskazują, że wszystkie tegoroczne iPhone’y 13 zostaną wyposażone w modemy 5G Snapdragon X60 nowej generacji. Poraz pierwszy będą to modemy w litografii 5 nm, co pozwoli uzyskać mniejszy rozmiar samego układu, a dodatkowo zmniejszyć jego zapotrzebowanie na prąd. Ale zalet nowych modemów jest więcej.

berrolia

iPhone 13 z modemem 5G Snapdragon X60

Informacje o zastosowaniu nowej generacji modemów we wszystkich tegorocznych iPhone’ach podał tajwański DigiTimes. Według autorów raportu, opracowany przez firmę Qualcomm układ odpowiedzialny za łączność 5G o nazwie Snapdragon X60 miałby być produkowany przez Samsunga.

Snapdragon X60 będzie pierwszym układem tego typu w iPhone’ach, wykonanym w litografii 5 nm. Wszystkie iPhone’y 12 są wyposażone w Snapdragony X55 wykonane w procesie 7 nm.

Bardziej precyzyjna litografia 5 nm pozwoli na “upakowanie” większej ilości elementów składowych układu na mniejszej płytce, co wynikowo oznaczać będzie większą wydajność przy mniejszych rozmiarach i mniejszym zapotrzebowaniu na prąd modemu 5G.

Kolejną ważną nowością modemów Snapdragon X60 jest możliwość jednoczesnej obsługi obydwóch pasm przesyłu danych 5G, czyli fal milimetrowych (mmWave) i sub-6GHz, o których więcej możecie przeczytać tutaj.

Jednoczesna obsługa fal niskich i wysokich w technologii 5G pozwoli na uzyskanie optymalnej prędkości i minimalnych opóźnień przesyłu danych.

iPhone’y 12 również wspierają obie technologie mmWave i sub-6GHz, ale w danym momencie wykorzystywana jest tylko jedna z nich. Ponadto wsparcie dla mmWave w iPhone’ach 12 działa tylko w USA, w pozostałych krajach najnowsze iPhone’y korzystają wyłącznie z fal niskich (sub-6GHz).

Modemy 5G w kolejnych generacjach iPhone’ów

DigiTimes podaje równie informacje o modemach 5G w kolejnych generacjach iPhone’ów, które są spójne ze wcześniejszymi doniesieniami w tym temacie – przyszłoroczna linia iPhone’ów 14 miałaby zostać wyposażona w modem Snapdragon X65, który ma być pierwszym zdolnym obsłużyć przepustowość 10 gigabitów.

Natomiast w roku 2023, wraz z iPhone’ami 15, Apple ma przerzucić się na swoje własne, autorskie modemy 5G.

MacBook Air z M1 tańszy aż o 1150 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: