Raport: nowe MacBooki Pro 14″ i 16″ będą miały jaśniejsze wyświetlacze mini-LED i cieńsze ramki wokół ekranu

Łukasz Bernaczyk   26 lutego 2021

Jak donosi tajwański DigiTimes, Apple planuje premierę nowych, przeprojektowanych MacBooków Pro ze znacznie jaśniejszymi i bezramkowymi ekranami o przekątnej 14 i 16 cali. Komputery mają trafić do sprzedaży w drugiej połowie tego roku.

berrolia

Nowe MacBooki Pro 14 i 16 cali z ekranami mini LED

Pierwsze informacje na temat nowych MacBooków Pro 14” i 16” DigiTimes podawał już we wrześniu ubiegłego roku, o czym pisaliśmy tutaj. Teraz zdradza nieco więcej szczegółów na ich temat.

Tajwańscy autorzy raportu donoszą, że Rediant Opto-Electronics będzie jedynym dostawcą wyświetlaczy w technologii mini LED do nowej generacji MacBooków Pro, podczas gdy firma Quanta Computer ma zająć się składaniem komputerów.

Zastosowanie wyświetlaczy LED w nowych MacBookach Pro pozwoli uzyskać większy kontrast i  wygaszanie ekranu w mniejszych strefach, co znacząco wpłynie na jakość wyświetlanego obrazu, a w szczególności na efekt HDR.

Zalet mini LEDów jest więcej – większa gama kolorów, głębsza czerń, mniejsza energochłonność i brak efektu wypalania się. Ponadto, wyświetlacze mini LED są cieńsze i lżejsze od tradycyjnych paneli LED.

Dzięki bardzo cienkim ramkom wokół ekranu nowy MacBook Pro z wyświetlaczem 14″ powinien zmieścić się do obudowy wielkości obecnego modelu z wyświetlaczem 13″, podobnie jak miało to miejsce w przypadku MacBooka Pro 16″, który zastąpił model 15-calowy.

Pozostałe nowości w tegorocznych MacBookach Pro

Oprócz wyświetlaczy w technologii mini LED z węższymi ramkami, tegoroczne MacBooki Pro 14″ i 16 cali mają ulec poważnej zmianie dizajnu. Laptopy otrzymają prawdopodobnie bardziej płaskie krawędzie boczne oraz pozostałe elementy obudowy, nawiązujące stylistycznie do iPhone’ów 12.

Ponadto, laptopy napędzane będą piekielnie mocnymi procesorami M1X lub M2, czyli układami Apple Silicon kolejnej generacji. W nowych MacBookach powrócą również usunięte kilka lat temu porty, takie jak HDMI, gniazdo kart SDXC oraz magnetyczny port ładujący MagSafe.

Możliwe jest natomiast, że z nowych MacBooków Pro zniknie dotykow pasek Touch Bar, który zastąpią tradycyjne przyciski.

MacBook Pro 14″ i 16″ (2021) – kiedy premiera?

Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada premierowy pokaz nowych laptopów Apple z linii Pro już na czerwcowej konferencji WWDC 2021. Mark Gurman z Bloomberga podawał, że komputery mogą trafić do sprzedaży w okolicach połowy tego roku.

DigiTimes, podobnie jak Ming Chi-Kuo, zapowiada premierę nowych MacBooków Pro na drugą połowę 2021 roku. Mogą więc zadebiutować w lipcu/sierpniu, jeszcze przed coroczną kampanią „Back to school”, albo bliżej końca roku – w październiku lub listopadzie.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: