iPad Pro i MacBook Pro z ekranami mini LED – pierwsze doniesienia o dacie premiery

Łukasz Bernaczyk   30 września 2020

Według tajwańskiego portalu DigiTimes już niedługo Apple rozpocznie drugą po procesorach Apple Silicon dużą zmianę technologiczną w swoich urządzeniach w ostatnim czasie. Do produktów z Cupertino trafią wyświetlacze w technologii mini LED, a pierwszym z nich już na początku 2021 roku będzie nowy iPad Pro z ekranem o przekątnej 12,9 cala. Natomiast w drugiej połowie 2021 roku ekrany miniLED trafią do MacBooków Pro 14″ i 16″.

berrolia

mini LED w urządzeniach Apple

Samą technologię mini LED opisywałem na łamach ThinkApple m.in. tutaj i tutaj. Ekrany wykonane w tej technologii posiadają znacznie więcej diod niż tradycyjne wyświetlacze LED. Dzięki temu świecą jaśniej, oferują większy kontrast i obsługują wygaszanie w mniejszych strefach, co znacząco wpływa na jakość wyświetlanego obrazu, a w szczególności na efekt HDR.

Zalet mini LEDów nad ekranami LED jest więcej – większa gama kolorów, głębsza czerń, mniejsza energochłonność i brak efektu wypalania się. Ponadto, wyświetlacze mini LED są cieńsze i lżejsze.

Od dawna słyszymy, że Apple planuje zastosowanie mini LED w swoich urządzeniach, ale do tej pory nie pojawiały się w tym temacie żadne konkretne daty. Zmieniło się to po najnowszym raporcie DigiTimes.

Według tajwańskiego serwisu, pierwszym produktem Apple z ekranem w technologii mini LED ma być nowy iPad Pro z wyświetlaczem o przekątnej 12,9 cala. Urządzenie ma trafić do produkcji w ostatnim kwartale tego roku, a w sprzedaży ma się pojawić na początku 2021 roku (a więc najprawdopodobniej w marcu).

Głównym dostawcą ekranów mini LED do nowego iPada Pro będzie tajwańska firma Epistar. Drugim producentem mini LEDów dla Apple ma zostać firma Osram Opto, która będzie odpowiedzialna za dostarczenie wyświetlaczy dla nowych MacBooków Pro z ekranami o przekątnej 14 i 16 cali.

Wspomniane MacBooki Pro mają trafić do sprzedaży o w drugiej połowie 2021 roku.

Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że wyświetlacze mini LED trafią też z czasem do pozostałych urządzeń Apple. W 2021 roku może to jeszcze być nowy iMac 27″ oraz inne modele iPada.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: