Apple rozpoczyna zmianę technologiczną wyświetlaczy w swoich urządzeniach – nadchodzą nowe MacBooki i iPady z ekranami mini LED

Łukasz Bernaczyk   14 lipca 2020

Przejście z procesorów Intela na własne układy ARM to nie jedyna istotna zmiana technologiczna, jaką Apple zamierza zrobić w najbliższym czasie. Obecne w iPadach i Macach wyświetlacze zostaną stopniowo zastąpione ekranami mini LED, a proces ten rozpocznie już na początku przyszłego roku nowy iPad Pro 12,9”. Następnie w jego ślady pójdą MacBooki Pro 14″ i 16″.

berrolia

Czas istotnych zmian technologicznych Apple

W czerwcu na WWDC 2020 Apple potwierdziło największą zmianę technologiczną w swoich komputerach od roku 2006 (kiedy firma z Cupertino przeszła z procesorów PowerPC na Intela) i ogłosiło przesiadkę z procesorów Intel na własne układy ARM, podobne do tych z iPhone’a czy iPada.

Nie jest to jednak jedyna spora zmiana technologiczna, jaką Apple w najbliższym czasie wprowadzi do swoich urządzeń. Drugą z nich jest bowiem zastąpienie obecnych wyświetlaczy LED IPS ekranami w technologii mini LED. Zmiana ta ma dotyczyć wszystkich MacBooków oraz iPadów.

Apple przesiada się na ekrany mini LED

Samą technologię mini LED opisywaliśmy już na łamach ThinkApple wiele razy, chociażby tutaj.

W dużym skrócie – ekrany mini LED śą cieńsze i lżejsze, zapewniają wsparcie dla jeszcze szerszej gamy kolorów, wyższą jasność i głębszą czerń. Ponadto obsługują wygaszanie w mniejszych strefach, co w połączeniu z wyższym kontrastem zapewnia lepszy efekt HDR.

Są również mniej energochłonne i nie tracą jakości świecenia wraz z upływem czasu (w przeciwieństwie do wyświetlaczy OLED).

Pierwsze produkty Apple z mini LED już na początku 2021 r.

Jak informuje TrendForce, pierwszym urządzeniem Apple z wyświetlaczem mini LED będzie nowy iPad Pro 12,9” (wyposażony również w modem 5G), a nastąpi to na początku 2021 roku.

Niedługo po nim ekrany mini LED znajdziemy w nowych MacBookach Pro 14 i 16 cali, które jednocześnie mogą otrzymać procesory ARM od Apple.

Później, ale jeszcze w 2021 rok, według analityka Ming-Chi Kuo, Apple zamierza wypuścić na rynek kolejne trzy kolejne urządzenia z wyświetlaczami mini LED – mają to być iMac Pro 27”, iPad 10,2” i iPad 7,9”.

Biorąc pod uwagę obydwie istotne zmiany technologiczne – własne procesory ARM i ekrany mini LED, zapowiada nam się bardzo ciekawe czasy w „świecie Apple”. A przecież pewne jest też, że firma z Cupertino planuje wiele innych spektakularnych nowości, jak choćby okulary AR.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: