6 nowych urządzeń Apple z ekranami mini-LED ma trafić do sprzedaży w 2020 i 2021 roku

Łukasz Bernaczyk   5 marca 2020

Ostatni raport analityka Ming-Chi Kuo przynosi sporo bardzo dobrych wieści: według autora, Apple zamierza wprowadzić na rynek aż sześć produktów wyposażonych w nowy rodzaj ekranów mini-LED. Niektóre z nich mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku, inne w 2021 r.

berrolia

Apple mini-LED

Jak informuje Kuo, trwające już od dłuższego czasu prace Apple nad nowymi wersjami swoich urządzeń wyposażonymi w ekrany w technologii mini-LED są już na bardzo zaawansowanym etapie.

Oto lista tych urządzeń (z datami spodziewanej premiery):

  • nowy MacBook Pro 14” (2020; więcej szczegółów na temat tego modelu znajdziesz tutaj);
  • MacBook Pro 16” (2020);
  • iPad Pro 12,9” (4. kwartał 2020);
  • iMac Pro 27” (4. kwartał 2020);
  • iPad 10,2” (2021)
  • iPad 7,9” (2021).

Technologia mini-LED

Mini-LED to bardzo ciekawa technologia, w której diody wyświetlacza są znacznie mniejszych rozmiarów niż w przypadku klasycznych ekranów LED.

Dla przykładu, nowe iPady i MacBooki Pro miałyby posiadać około 10 tys. takich diod mini-LED, czyli nieporównywalnie więcej, niż posiadają obecne wyświetlacze LED – monitor Apple Pro Display XDR do podświetlania używa jedyni 570 diod LED.

Ekrany mini-LED są też cieńsze i lżejsze, co przekłada się na mniejszy rozmiar i mniejszą wagę urządzeń. Oferują też wyższy kontrast, głębszą czerń i szerszą gamę kolorów.

Ponadto, wyświetlacze mini-LED obsługują wygaszanie w mniejszych strefach, co w połączeniu z wyższym kontrastem zapewnia lepszy efekt HDR. Są również mniej energochłonne i nie tracą jakości świecenia wraz z upływem czas (w przeciwieństwie do wyświetlaczy OLED).

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: