Apple… Scooter? Niespodziewany zwrot akcji – czy Apple i Kia stworzą elektryczną hulajnogę?

Tomek Czech   26 lutego 2021

Od pewnego czasu wiemy, że Apple prowadziło rozmowy z Hyundaiem na temat wspólnych prac nad elektrycznym, autonomicznym samochodem. Hyundai najpierw oficjalnie potwierdził negocjacje z firmą z Cupertino, potem temu zaprzeczył. Kolejne doniesienia wskazywały, że ostatecznie do współpracy ma nie dojść. Ale dzisiaj Reuters podaje, że firmy mogą porozumieć się w innej kwestii – wspólnych prac nad tzw. „transportem ostatniej mili”, co dla Hyundaia oznacza… hulajnogę elektryczną.

berrolia

Elektryczna hulajnoga od Apple?

Reuters pisze, że oprócz tematu elektrycznych samochodów, przedstawiciele Kia (marki, którem właścicielem jest Hyundai) omawiali z Apple potencjalną współpracę również przy projekcie „mobilności ostatniej mili” i to właśnie w tej sprawie firmy mogą się jeszcze porozumieć (dyskusje trwają, w przeciwieństwie do rozmów o samochodzie, które najprawdopodobniej nie będą już kontynuowane).

„Transport ostatniej mili” odnosi się do sytuacji, kiedy ostatni odcinek trasy musimy pokonać inaczej, niż samochodem, który np. musieliśmy zostawiliśmy na parkingu położonym z dala od centrum miasta (te coraz częściej są zamykane dla ruchu samochodowego).

Hyundai i Kia przedstawili swój pomysł na „ostatnią milę” już pod koniec 2019 r. Zaprezentowali wtedy prototyp hulajnogi elektrycznej. Była bardzo lekka i łatwo składała się do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można ją było wziąć ze sobą np. do biura.

Ale najważniejszą jej cechą, odróżniającą od wszystkich innych hulajnóg na rynku miało być to, że byłaby „zintegrowana” z elektrycznym samochodem. Transportowana byłaby w specjalnym schowku w samochodzie, gdzie byłaby ładowana w trakcie jazdy (energią uzyskiwaną przy hamowaniu auta). W ten sposób byłaby zawsze naładowana i gotowa do użycia.

Oficjalne wideo prezentujące projekt Kia/Hyundai możecie zobaczyć tutaj.

O ile raczej nie należy się spodziewać, że Apple wprowadzi na rynek elektryczną hulajnogę jako samodzielny produkt, o tyle ciekawie jest dowiedzieć się, że firma z Cupertino jest zainteresowana takimi pomysłami, i że elementem wyposażenia przyszłego Apple Car może być… hulajnoga.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: