Apple Car może nie mieć okien. Czy będzie miał koła?

Tomek Czech   19 lipca 2022

Pytanie w tytule jest oczywiście czysto prowakacyjne, bo na razie nie słyszeliśmy, żeby Apple planowało zastosowanie innego rozwiązania niż koła i zrewolucjonizowanie samochodu również w tym aspekcie. Ale kilka innych elementów, bez których nie wyobrażamy sobie obecnie aut, Apple chce zmienić – autonomiczny samochód z Cupertino może nie mieć kierownicy, pedałów, a nawet… okien.

berrolia

Apple Car

O nowych szczegółach dotyczących Apple Car dowiadujemy się ze dogłębnego raportu The Information na temat projektu „Tytan” oraz nowych patentów, które w ostatnim czasie otrzymała firma z Cupertino.

Apple Car bez okien?

Jeden z najnowszych wniosków patentowych Apple dotyczy systemu wirtualnej rzeczywistości, który mógłby się pojawić w autonomicznym pojeździe.

Jednym z elementów systemu byłyby gogle lub okulary VR, dzięki którym podróżujący mógłby podczas jazdy oglądać dowolny kontent wideo, czytać książki lub grać. Co ciekawe, Apple widzi w tym również szansę na złagodzenie objawów choroby lokomocyjnej – odpowiednio dobrane obrazy wyświetlane w VR, w połączeniu z odpowiednią muzyką mogłyby wyeliminować skutki choroby lokomocyjnej, wywołane trzęsieniem samochodu lub szybko zmieniającymi się obrazami za oknem.

Jeszcze ciekawszy jest drugi element systemu – to projektory 3D i wyświetlacze, które zamontowane byłyby w miejsce okien. Jak pisze Apple we wniosku patentowym, okna w klasycznych samochodach są elementem niebezpiecznym, osłabiają strukturę nadwozia, a do tego generują dodatkowy koszt.

Firma z Cupertino proponuje więc zastąpić je panelami, na których wyświetlany mógłby być dowolny obraz (np. film czy strona internetowa), ale także widok otoczenia widziany przez zamontowane na zewnątrz kamery.

Apple Car bez kierownicy i pedałów, ale z miejscami do leżenia

Najnowszy raport The Information potwierdza doniesienia z końca ubiegłego roku, że Apple Car ma nie posiadać ani klasycznej kierownicy, ani pedałów (gazu czy hamulca) i podaje kilka nowych szczegółów na temat obecnego prototypu.

W najnowszym projekcie samochód posiada cztery fotele zwrócona do środka pojazdu i zaokrąglony dach, który przypomina nieco ten z Volkswagena Beetle.

Dyskutowany jest pomysł, zgodnie z którym siedzenia rozkładałyby się do pozycji horyzontalnej, co umożliwiłoby pasażerom leżenie lub nawet spanie podczas jazdy.

Inżynierowie eksperymentują też z bagażnikiem, którego podłoga podnosiłaby się, żeby ułatwić wkładanie/wyciągnie przedmiotów i opuszczała z powrotem po zamknięciu klapy.

Apple Car – kiedy premiera?

W tym momencie niezwykle trudno jest przewidzieć, kiedy Apple Car może wyjechać na drogi. Pojawiały się informacje, że Cupertino planowało jego premierę na 2025 r., ale słyszeliśmy też o wielu opóźnieniach, związanych m.in. z odejściem osób kierujących całym projektem. W tym kontekście debiut w 2025 r. wydaje się bardzo optymistycznym scenariuszem.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: