Stało się! Hyundai się wygadał – oficjalnie potwierdził, że rozmawia z Apple o produkcji Apple Car

Tomek Czech   8 stycznia 2021

Wygląda na to, że Apple przyspieszyło prace nad swoim elektrycznym, autonomicznym samochodem – przecieki na jego temat pojawiają się niemal co kilka dni. Najnowszy mówi o tym, że Apple prowadzi rozmowy z firmą Hyundai Motors na temat produkcji Apple Car. Co ciekawe, Hyundai potwierdził te informacje.

berrolia

Apple Car by Hyundai

O potencjalnej współpracy Apple z południowokoreańskim producentem samochodów poinformował wczoraj lokalny dziennik Korea Economic Daily. Z raportu wynika, że Hyundai wstępnie zgodził się na warunki zaproponowane przez firmę z Cupertino.

Współpraca ma dotyczyć nie tylko produkcji “elektrycznego, autonomicznego samochodu”, ale również wspólnych prac rozwojowych nad stworzeniem baterii do niego. Prace te miałyby być prowadzone w jednej z fabryk Hyundai lub Kia w Stanach Zjednoczonych.

Stworzony przez Apple i wyprodukowany przez Hyundaia Apple Car miałby wyjechać na drogi w 2027 r.

Po opublikowania artykułu przez Korea Economic Daily stała się bardzo niecodzienna rzecz – Hyundai oficjalnie potwierdził potencjalną współpracę z Apple:

Rozumiemy, że Apple prowadzi rozmowy z wieloma globalnymi producentami samochodów, w tym z Hyundai Motors. Jako że dyskusje są jeszcze na początkowym etapie, żadne konkrety nie zostały jeszcze ustalone.

Jest to wyjątkowe z tego powodu, że – jak dobrze wiemy – Apple do końca trzyma w sekrecie wszystkie informacje na temat swoich nowych produktów i zabrania swoim partnerom mówienia o nich pod groźbą surowych kar.

Wygląda więc na to, że Hyundai się niechcący wygadał – firma szybko wydała dwa następne oświadczenia: z pierwszego usunęła informację o tym, że Apple prowadzi też rozmowy z innymi producentami, a w drugim już w ogóle nie wspomina o Apple, informując tylko, że “otrzymało propozycję współpracy przy produkcji autonomicznych samochodów elektrycznych od kilku firm”.

Oczywiście jest też możliwość, że była to tylko taktyczna i marketingowa zagrywka ze strony Hyundaia (po pierwszym oświadczeniu akcje firmy błyskawicznie wzrosły o 19%). Ale biorąc pod uwagę, że o sprawie jako pierwsze donosiły południowokoreańskie media, zazwyczaj dobrze poinformowane i wiarygodne, należy przypuszczać, że Apple rzeczywiście rozmawiało z Hyundaiem, choć rzeczywiście mogły to być jedynie wstępne rozmowy, które firma z Cupertino prowadzi też z innymi producentami.

Tak czy inaczej, to kolejne mocne potwierdzenie tego, że Apple Car powoli staje się rzeczywistością. Powoli, bo jak podaje analityk Ming-Chi Kuo, nie powinniśmy się spodziewać, że samochód wyjedzie na drogi przed 2025 r., a bardziej realna data premiery samochodu to według Kuo lata 2027-2028.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: