Raport: nie spodziewajcie się Apple Car wcześniej niż w 2025 r.

Tomek Czech   28 grudnia 2020

Kilka dni temu pojawiły się doniesienia, że Apple może rozpocząć produkcję swojego samochodu już w przyszłym roku. Były one jednak mało wiarygodne – bardziej prawdopodobne wydawały się informacje podane tego samego dnia przez Reutersa, że Apple Car może wyjechać na drogi w 2024 r. Skłoniło to znanego analityka do zabrania głosu w tej sprawie – twierdzi on, że samochód z Cupertino zobaczymy jeszcze później, być może dopiero w 2028 r.

Apple Car

Według Ming-Chi Kuo, rynek zareagował zbyt optymistycznie na ostatnie informacje o Apple Car. Analityk przyznaje, że kiedyś sam prognozował datę premiery samochodu stworzonego przez firmę z Cupertino na 2023 – 2025 r., ale było to ponad dwa lata temu i od tego czasu wiele się zmieniło.

Ze zdobytych przez niego właśnie informacji wynika, że Apple nie ma jeszcze nawet gotowego harmonogramu prac nad Apple Car. Jeśli zostanie on zatwierdzony w ciągu kilku następnych miesięcy i wszystko będzie szło zgodnie z planem, samochód mógłby wyjechać na drogi najwcześniej w 2025 – 2027 roku.

Jednocześnie Kuo zaznacza, że biorąc pod uwagę duże zmiany, jakie w następnych latach będą zachodzić na rynku elektrycznych i autonomicznych samochodów oraz wysokie standardy Apple połączone z dbałością o każdy detal, nie będzie zaskoczony, jeśli Apple Car trafi do sprzedaży dopiero w 2028 r. lub nawet później.

Analityk wyraża też swoje wątpliwości co do tego, czy Apple będzie w stanie rywalizować na rynku motoryzacyjnym z innymi, o wiele bardziej doświadczonymi producentami. Jego zdaniem, kluczem do sukcesu nie będzie hardware, lecz sztuczna inteligencja, nauczanie maszynowe i dane na temat jazdy, zbierane przez same pojazdy.

Według Reutersa, Apple Car ma zostać wyposażony w baterie stworzone w nowej, “przełomowej” technologii “monocell”, która zapewnia większą wydajność ogniwa, zapewniając pojazdowi większy zasięg. Zaraz potem Elon Musk, szef Tesli, napisał na Twitterze, że baterie “monocell” są z punktu widzenia elektromechaniki niemożliwe. Zdradził też, że w czasie największych problemów z produkcją Tesla Model 3 zwrócił się do Apple z propozycją sprzedaży swojej firmy, ale Tim Cook odmówił spotkania z nim.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: