iPhone 13 Pro i 13 Pro Max z niegasnącymi ekranami ProMotion 120 Hz w technologii LTPO – raport

Łukasz Bernaczyk   9 stycznia 2021

Według najnowszych doniesień, dwa topowe modele iPhone’a 13 – iPhone 13 Pro i 13 Pro Max, otrzymają ekrany w technologii OLED LTPO, produkowane przez Samsunga. To otwiera Apple drogę do użycia technologii ProMotion 120 Hz i oznacza, że nowe flagowce mogą posiadać niegasnący wyświetlacz (always-on) znany z Apple Watcha Series 5 i 6.

berrolia

iPhone 13 – niegasnący wyświetlacz 120 Hz

Zgodnie z najnowszym raport The Elec, powołującym się na źródła z łańcucha dostaw Apple, to właśnie Samsung dostarczy firmie z Cupertino wyświetlacze dla iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 13 Pro Max.

Będą to ekrany OLED w technologii LTPO TFT (Low Temperature Polycrystalline Oxide Thin-Film Transistors). Wyświetlacze te charakteryzuje zmienna częstotliwość odświeżana o dużym zakresie rozpiętości. Są też o wiele bardziej energooszczędne niż tradycyjne panele OLED.

W praktyce oznacza to, że iPhone’y 13 Pro i 13 Pro Max będą mogły wyświetlać treści z wysoką częstotliwością odświeżania, równą 12o Hz i nie będzie się to wiązało z dużym poborem energii. To właśnie zbyt szybkie rozładowywanie się akumulatora w testowanych przez Apple prototypach iPhone’a 12 Pro/Pro Max sprawiła, że funkcja ProMotion ostatecznie nie trafiła do finalnego produktu.

Ale wysoka częstotliwość odświeżania prze niskim poborze energii to nie jedyna zaleta wyświetlaczy LTPO – ekrany te mogą również wyświetlać treści z bardzo niską częstotliwością odświeżania, co pozwala już na naprawdę minimalny pobór mocy. Dzięki temu mogą wyświetlać na ekranie istotne informacje przez cały czas, co otwiera drogę do iPhone’a z niegasnącym ekranem.

Wyświetlacze LTPO znajdują się w Apple Watchach serii 5 i 6, dzięki czemu zegarki te posiadają właśnie funkcję “always-on”.

Zastosowanie w iPhonie 13 funkcji ProMotion z odświeżaniem 120 Hz oraz niegasnącego wyświetlacza może być łatwiejsze również ze względu na nową technologię produkcji baterii “soft board”, w której mają być wyprodukowane akumulatory dla tegorocznych flagowców. Technologia ta pozwala na zmniejszenie wielkości baterii przy zachowaniu tej samej pojemności. Apple będzie więc mogło zastosować bardziej pojemne ogniwo nie zwiększając jego rozmiaru, a tym samym nie powiększając obudowy telefonu.

Również iOS 15 ma być przepisany od nowa pod kątem zwiększenia wydajności baterii.

Black Friday - MacBook Air M2 w rewelacyjnej cenie w Lantre

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: