Zapowiedź iPhone’a bez żadnego portu? Funkcja “Internet Recovery” umożliwi przywrócenie systemu przez internet

Łukasz Bernaczyk   2 marca 2021

Coraz więcej informacji wskazuje na to, że Apple chce stworzyć całkowicie bezprzewodowego iPhone’a – pozbawionego wszystkich portów. Wiąże się z tym jeden istotny problem, a mianowicie potencjalny brak możliwości przywracania systemu iOS bez konieczności wizyty w punkcie serwisowym. Okazuje się, że Apple ma już rozwiązanie tego problemu.

berrolia

“Internet Recovery” w iPhone’ach

Bezportowy iPhone to od dawna cel Apple. Niestety, oprócz wielu zalet, takie rozwiązanie ma też pewne wady. Jedną z nich jest to, że pozbycie się portu Lightning będzie oznaczało brak jakiejkolwiek możliwości podłączenia iPhone’a do komputera. O tyle, o ile w codziennych czynnościach nie jest to już potrzebne, to w przypadku awarii systemu operacyjnego nadal jest niezbędne – tylko w ten sposób możemy wtedy odtworzyć iPhone’a.

Jak podaje McGuire Wood z portalu Appleosophy, Apple intensywnie pracowało nad tym, żeby przywracanie systemu było możliwe bez podłączania iPhone’a do komputera i wszystko wskazuje na to, że ma już rozwiązanie.

Chodzi o tryb “Internet Recovery”, w którym bezportowy iPhone połączy się z odpowiednim serwerem Apple i pobierze, a następnie naprawi lub zainstaluje nowy system iOS. Fukcjonalność ta jest od wielu lat obecna w komputerach Apple.

W laboratoriach Apple testuje podobno dwa rodzaje przywracania systemu iOS przez “Internet Recovery”, choć niewykluczone, że ostatecznie funkcjonalność będzie hybrydą obu tych rozwiązań:

– pierwsza metoda polegać ma na ręcznym wprowadzeniu iPhone’a w tryb “Internet Recovery”, co w konsekwencji umożliwi iTunes’owi/Finder’owi wykrycie urządzenia oraz pobranie i zainstalowanie na nim iOS. Oczywiście wszystko całkowicie bezprzewodowo.

– druga metoda jest podobna, z tą różnicą, że iPhone z uszkodzonym systemem operacyjnym automatycznie przełącza się w tryb “Internet Recovery”, a użytkownik jest instruowany o konieczności wykonania kolejnych etapów przywracania systemu za pomocą komunikatów na ekranie urządzenia.

Obie opisane powyżej metody mają już być testowane i działać w wersji prototypowej na również prototypowych, bezportowych iPhone’ach.

Kiedy zobaczymy pierwszego całkowicie bezprzewodowego iPhone’a? Dotychczas wielokrotnie słyszeliśmy, że może stać się to już w tym roku. Niestety, wczorajsze doniesienia analityka Ming-Chi Kuo wskazują, że tegoroczny iPhone 12s/13 ma być nadal wyposażony w port Lightning.

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: