Gogle MR w 2022 roku, okulary AR w 2025 – takie mają być plany Apple na najbliższe lata

Łukasz Bernaczyk   8 marca 2021

Analityk Ming-Chi Kuo w swoim najnowszy raporcie dla inwestorów informuje o planach Apple dotyczących urządzeń wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości na najbliższe lata.

berrolia

Gogle “mieszanej rzeczywistości” w 2022 roku

Pierwszym produktem Apple związanym z technologią AR/VR (rozszerzonej/wirtualnej rzeczywistości) mają być gogle MR (mixed reality – mieszanej rzeczywistości), które będą łączyły w sobie technologie AR i VR.

Produkt ten ma być dla Apple swoistego rodzaju przetarciem drogi przed jeszcze bardziej skomplikowanym technologicznie urządzeniem AR, ale o nich za chwilę.

Google “mieszanej rzeczywistości”, o których pisaliśmy już w tym artykule, będą wyposażone w dwa ekrany micro-OLED firmy Sony i wbrew wcześniejszym doniesieniom bedą posiadały własny procesor, pamięć i pozostałe niezbędne podzespoły, by pracować niezależnie (od iPhone’a lub iPada).

Według informatorów, wspomniane podzespoły będą miały na tyle dużą moc obliczeniową, że obecnie nie ma na rynku urządzeń AR/VR, które mogłyby się z nimi równać.

Prototyp, który już testuje się w Cupertino waży około 200-300 gramów, choć – jak pisze Kuo – finalnie gogle mają ważyć w granicach 100-200 gram.

Analityk twierdzi, że gogle “mieszanej rzeczywistości” będą mniej więcej w cenie iPhone’a PRO lub Pro Max, czyli około 5000 – 7000 zł.

Okulary rozszerzonej rzeczywistości w 2025 (lub nieco później)

Kolejnym krokiem Apple mają być okulary AR, które na obraz świata rzeczywistego będą nanosiły dodatkowe informacje i elementy graficzne.

W najnowszym raporcie Ming-Chi Kuo nie podaje zbyt wielu nowych informacji na temat okularów. Pisze tylko, że – podobnie jak gogle mieszanej rzeczywistości – mają dysponować własną mocą obliczeniową, czyli będą niezależne od iPhone’a.

Produkcja prototypów takich okularów ma się rozpocząć niebawem, a po niej nastąpi jeszcze szereg badań i testów, wprowadzania poprawek i kolejnych prototypów.

Wprowadzenie okularów AR nie oznacza, że Apple wycofa ze sprzedaży opisanych wyżej gogli mieszane rzeczywistości. Produkty mają być sprzedawane równolegle i niezależnie od siebie.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: