Apple ukarane 2 milionami dolarów kary za sprzedaż iPhone’ów 12 bez ładowarki

Łukasz Bernaczyk   22 marca 2021

Brazylijski urząd ochrony konsumenta nałożył na Apple karę w wysokości 2 milionów dolarów za sprzedaż iPhone’ów 12 bez ładowarki w komplecie, twierdząc między innymi, że firma z Cupertino nie udowodniła pozytywnego wpływu na środowisko wynikającego z usunięcia zasilaczy z pudełek najnowszych iPhone’ów.

berrolia

iPhone 12 bez ładowarki? 2 mln dol. kary!

W ubiegłym roku Apple podjęło kontrowersyjną decyzję o usunięciu ładowarek z pudełek swoich smartfonów i sprzedawaniu iPhone’a 12 wyłącznie z przewodem Lightning – USB-C w komplecie.

Gigant z Cupertino próbował wtedy wybronić ten ruch względami ekologicznymi, w tym zmniejszoną emisją dwutlenku węgla.

Wygląda na to, że argumentacja Apple nie przekonała brazylijskiego urzędu ochrony konsumenta, bowiem nałożył on na firmę z Kaliforni karę wysokości około 2 milionów dolarów, właśnie za brak ładowarki w komplecie ze sprzedawanymi iPhone’ami 12.

Jak informuje dyrektor jednostki Procon – brazylijskiego odpowiednika naszego UOKIK, Apple nie odpowiedziało na pytania zadawane przez brazylijskich urzędników, takie jak np. “czy cena iPhone’a 12 została obniżona po decyzji o usunięciu ładowarki z kompletu?” lub “jaka jest cena iPhone’a bez ładowarki, a jaka z ładowarką?”.

Brazylijski urząd twierdzi ponadto, że Apple nie udowodniło pozytywnego wpływu na środowisko, wynikającego z usunięcia ładowarek z pudełek iPhone’ów.

Brak zasilacza to nie jedyne zastrzeżenie, jakie urządnicy mają w stosunku do Apple. Pozostałe dotyczą takich spraw, jak “wprowadzające w błąd reklamy, dotyczące wodoodporności iPhone’ów oraz brak chęci Apple do naprawy zalanych iPhoneów”, “problemy z uaktualnieniami systemu iOS i niedziałającymi niektórymi funkcjami” oraz “niesprawiedliwe warunki sprzedaży”.

Apple ma oczywiście prawo odwołać się od wyroku nakładającego karę 2 mln dolarów za brak ładowarek w pudełkach iPhone’ów 12.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

 

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: