iOS 14.5 wprowadza nowe narzędzie do ponownej kalibracji systemu raportowania kondycji baterii

Łukasz Bernaczyk   1 kwietnia 2021

Wczoraj wieczorem Apple udostępniło kolejne wersje beta najnowszych systemów operacyjnych na swoje urządzenia. Wśród nich znalazł się iOS 14.5 beta 6, a wraz z nim nowe narzędzie pozwalające na ponowną kalibrację systemu raportowania maksymalnej pojemności baterii i gotowości na szczytowy pobór mocy.

iOS 14.5 i kondycja baterii

Na wstępie dodam, że wspomniane narzędzie obecnie dostępne jest wyłącznie na iPhonie 11, iPhonie 11 Pro i iPhonie 11 Pro. Trudno powiedzieć, czy to dlatego, że tylko w tych modelach wystąpił problem z bateriami, czy jednak niedługo narzędzie trafi też do pozostałych modeli iPhone’a.

Znajdziemy je przechodząc kolejno do: Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii.

Jak informuje Apple, narzędzie zostało wprowadzone do iOS 14.5 beta w celu rozwiązania problemu niedokładnych szacunków systemu raportowania kondycji baterii u niektórych użytkowników.

Do objawów tego błędu należą nieoczekiwane wyczerpywanie się baterii oraz, w małej liczbie przypadków, mniejsza gotowość na szczytowy pobór mocy. Niedokładne wskazania systemu raportowania kondycji baterii nie odzwierciedlają faktycznego problemu z kondycją baterii.

Ponowna kalibracja maksymalnej pojemności i gotowości na szczytowy pobór mocy odbywa się podczas regularnych cykli ładowania i proces ten może zająć kilka tygodni. Wyświetlana wartość procentowa maksymalnej pojemności nie zmieni się podczas ponownej kalibracji. Gotowość na szczytowy pobór mocy może zostać uaktualniona, ale w sposób niezauważalny dla większości użytkowników.

Zakończona kalibracja będzie skutkowała uaktualnieniem informacji o maksymalnej pojemności baterii oraz gotowości na szczytowy pobór mocy, a komunikat o ponownej kalibaracji zniknie.

Jeżeli rekalibracja wykaże, że kondycja baterii jest znacznie obniżona, zobaczymy komunikat o konieczności wymiany akumulatora. Będzie to można zrobić w autoryzowanym serwisie Apple.

W małej liczbie przypadków proces rekalibracji może się nie powieść. Zobaczymy wtedy taki komunikat:

W autoryzowanym serwisie będzie wtedy można wymienić baterię na nową zupełnie za darmo.

Z miłości do Apple

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: