Badanie pokazuje, że Google zbiera 20 razy więcej danych o użytkownikach Andoida, niż Apple o właścicielach iPhone’ów

Łukasz Bernaczyk   6 kwietnia 2021

Z najnowszych badań dotyczących ilości danych zbieranych przez Google i Apple od użytkowników smartfonów wynika, że Google kolekcjonuje nawet 20 razy więcej informacji o posiadaczach telefonów z Androidem, niż Apple o właścicielach iPhone’ów.

berrolia

Ponad 1300 gigabajtów danych w 12 godzin

Badanie zostało przeprowadzone na irlandzkim Trinity Collage. Wynika z niego, że w 12 godzin Google zbiera około 1,3 TB danych ze smarfonów z Androidem. Co istotne, nie są to dane z systemu oraz aplikacji wysyłane wyłącznie podczas używania telefonu, ale także informacje przesyłane wtedy, gdy smartfon jest nieużywany.

Kolejna ciekawa i zarazem niepokojąca informacja to fakt, że dane te są wysyłane nawet, jeżeli użytkownik podczas konfiguracji smartfona wyraźnie zaznaczył, że nie chce dzielić się informacjami ze swojego telefonu.

Z raportu wynika, że w analogicznym czasie – przez 12 godzin, Apple zbiera podobnych danych znacząco mniej, bo 5,9 GB.

Oba systemy, zarówno Android jak i iOS, przesyłają jakąś porcję informacji do Google i Apple średnio co 4,5 minuty.

Jeżeli chodzi o iOS, to dane automatycznie przesyłane są do Apple z Safari, Siri oraz iCloud. Zaraz po włączeniu iPhone’a, do firmy z Cupertino przesyłana jest paczka danych wielkości 42 KB.

W systemie Android automatycznie wysyłane są dane z Chrome, YouTube, Dokumentów Google, Google Messenger, wyszukiwarki systemowej, a nawet kalendarza. Podczas uruchomienia smartfona z Androidem Google otrzymuje z niego pakiet danych wielkości 1 MB.

Jak podsumowali autorzy raportu, bazując na własnych badaniach doszli do wniosku, że Google zbiera statystycznie 20 razy więcej danych i informacji o użytkownikach Androida niż Apple o właścicielach iPhone’ów.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: