Centrum uwagi – nowa funkcja iPada Pro. Co to jest i jak działa?

Łukasz Bernaczyk   28 kwietnia 2021

Podczas konferencji“Spring Loaded” zobaczyliśmy sporo nowości od Apple, a wśród nich nowe iPady Pro, które poza czipem M1 oraz wyśmienitym ekranem mini-LED „Liquid Retina XDR” (tylko w wersji o przekątnej 12,9″) otrzymały również świetną kamerę FaceTime 12 MP z obiektywem ultraszerokokątnym i powiązaną z nią nową funkcjonalność nazwaną Centrum uwagi (Center Stage). Zobaczmy, na czym ona polega i jak działa.

berrolia

Centrum uwagi – na czym polega?

Funkcję Center Stage obecnie posiadają wyłącznie najnowsze iPady Pro zaprezentowane w ubiegłym tygodniu. Wykorzystywana jest ona do rozmów wideo, podczas których użytkownik jest utrzymywany w centrum kadru, nawet jeżeli się przemieszcza.

Wygląda to tak, jakby kamera ruszała się i podążała za użytkownikiem, choć tak naprawdę oczywiście pozostaje w bezruchu. Jakby tego było mało, kamera potrafi „odsunąć się” i zwiekszyć kadr, jeżeli zauważy, że do wideorozmowy włączyła się kolejna osoba. Oczywiście i w tym wypadku w rzeczywistości kamera wcale się nie rusza, ale to wytłumaczę za chwilę.

Trzeba przyznać, że w praktyce wygląda to świetnie i mam nadzieję, że z czasem technologia ta trafi też do innych produktów Apple, a przede wszystkim do komputerów.

Zobaczcie:

Center Stage – jak to działa?

Zacznijmy od tego, że działanie funkcjonalności Center Stage nie byłoby możliwe bez naprawdę potężnego sprzętu wpakowanego do nowych iPadów, co z kolei wyjaśnia, dlaczego tylko najnowsze tablety Apple otrzymały tę technologię.

Center Stage wykorzystuje uczenie maszynowe, możliwe dzięki niezwykle wydajnemu układowi M1 oraz zupełnie nową kamerę FaceTime z obiektywem ultraszerokokątnym z matrycą 12 megapikseli i 122-stopniowym polem widzenia.

Jak wspomniałem wcześniej, mimo złudzenia podążania kamery za użytkownikiem, ta w rzeczywistości cały czas pozostaje nieruchoma, a automatycznie i płynnie zmienia się jedynie kadr, tak by użytkownik zawsze znajdował się w centrum.

Podczas wideorozmowy ultraszerokokątny obiektyw kamery w rzeczywistości “łapie” znacznie szerszy kadr, niż widzimy na ekranie. Gdy użytkownik się przemieści, ukazywana jest inna część widzianego przez kamerę obrazu. Całość jest kadrowana tak, by wyglądało to płynnie i naturalnie.

Funkcja Centrum uwagi działa nie tylko przy rozmowach FaceTime, ale również w innych aplikacjach do wideorozmów.

Przy okazji wiemy już, jak wspomagane będzie (lub czym zostanie zastąpione) robotyczne ramię urządzenia będącego połączeniem HomePoda i iPada, które Apple ma rzekomo testować w swoich laboratoriach.

Więcej o nowych iPadach Pro przeczytasz tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: