Płatne subskrypcje podcastów i zmiany w aplikacji Apple Podcast – wszystkie szczegóły

Łukasz Bernaczyk   28 kwietnia 2021

Na ubiegłotygodniowej konferencji “Spring Loaded” Tim Cook zapowiedział kilka nowości dla podcastów. Największą z nich są z pewnością płatne subskrypcje, umożliwiające dostęp do treści premium oraz materiałów bez reklam. Zobaczmy, co jeszcze zaserwowała nam firma z Cupertino w temacie podcastów.

berrolia

Płatne subskrypcje Apple Podcasts

Cena subskrypcji ma wynosić minimum 0,49 dolara za miesiąc, ale to sami twórcy będą decydowali o tym, ile będzie kosztował dostęp do tworzonych przez nich podcastów.

Subskrypcje w Apple Podcast będzie można dzielić w Chmurze rodzinnej z 6 członkami rodziny.

Subskrypcja może dotyczyć pojedynczego podcastu (nie mylić z odcinkiem) lub kanału, który jest kolejną nowością. Kanał to grupa podcastów, które łączy jakiś aspekt, np. tematyka lub ci sami autorzy.

To twórcy podcastów będą decydowali czy ich treści będą darmowe, objęte subskrypcją czy też w formie “freemium” (część treści jest darmowa, ale by uzyskać pełny dostęp, należy wykupić subskrypcję).

Apple będzie pobierało od twórców 30% ustalonej przez nich ceny subskrypcji w pierwszym roku oraz 15% w kolejnych latach.

Udział w programie subskrypcji Apple Podcast będzie kosztował twórców 19,99 dolarów rocznie. Otrzymają oni dostęp do portalu Apple Podcast for Creators oraz do zaktualizowanego dashboardu Apple Podcast Connect – oba te narzędzia mają pozwolić na kompleksową obsługę i analizę popularności swojej twórczości.

Płatne subskrypcje dostępne będą w 170 krajach już w maju.

Przeprojektowana została także sama aplikacji Podcasty, która została wczoraj udostępniona użytkownikom wraz z uaktualnieniami systemów iOS 14.5, iPadOS 14.5, macOS 11.3, watchOS 7.4 i tvOS 14.5.

Oto wszystkie nowości:

  • Strony z programami w Podcastach zostały przeprojektowane, aby ułatwić rozpoczęcie słuchania.
  • Opcja zachowywania i pobierania odcinków pozwala automatycznie dodać je do biblioteki w celu szybkiego dostępu.
  • Ustawienia dotyczące pobierania oraz ustawienia powiadomień można teraz dostosowywać osobno dla każdego programu.
  • Lista Najlepsze oraz popularne kategorie w funkcji wyszukiwania pozwalają odkrywać nowe programy.

W przypadku darmowych podcastów przycisk “Subskrybuj” zastąpi przycisk “Obserwuj”.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: