Lepszy zasięg, większa szybkość i energooszczędność – autorskie modemy 5G od Apple mogą zadebiutować już w 2023 (raport)

Łukasz Bernaczyk   10 maja 2021

Po ogromnym sukcesie układów M1, w niedalekiej przyszłości Apple zamierza wprowadzić na rynek kolejny, nieco inny własny układ. Będzie to autorski modem 5G, który może zadebiutować już w 2023 roku i z pewnością mocno namiesza w smartfonowym biznesie.

berrolia

Modem Apple 5G

W swoim najnowszym raporcie analityk Ming-Chi Kuo informuje, że Apple powili przygotowuje się do wyposażenia swoich urządzeń w autorski modem 5G. Układ trafi do iPhone’ów i iPadów być może już w 2023 r. Niewykluczone, że pojawi się także w MacBookach.

Obecnie smartfony i tablety od Apple bazują na modemach 5G firmy Qualcomm i do 2023 r. sytuacja ta się nie zmieni. Jednak od 2023 r. Qualcomm straci spore źródło przychodów, jakim jest firma z Cupertino.

O produkcji autorskich modemów 5G przez Apple mówi się już od dłuższego czasu. Początkowo, w latach 2017 – 2018 były to tylko niepotwierdzone doniesienia, jednak w roku 2019 Apple kupiło od Intela za ponad miliard dolarów zdecydowaną większość ich biznesu dotyczącego produkcji modemów 5G.

W zasadzie od tego czasu wiadome było, że własne modemy 5G od Apple to tylko kwestia czas. W marcu analitycy z Barclays informowali, że iPhone’y 15 i iPady z rocznika 2023 będą już wyposażone w opracowane i wyprodukowane przez Apple modemy 5G.

Teraz informacje te w swoim najnowszym raporcie dla inwestorów potwierdził Ming-Chi Kuo.

Autorskie modemy 5G od Apple, oprócz innych zalet, mają być szybsze i mniej energochłonne od modemów konkurencji.

Po ogromnych sukcesach pierwszych komputerów z układami M1, które w zasadzie zniszczyły “konkurencyjne” procesory Intela i AMD, spodziewać możemy się, że dotychczasowy lider wśród producentów modemów 5G będzie miał spore problemy.

Nowe MacBooki Pro 14” i 16” już dostępne w przedsprzedaży

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: