Recenzja: serwer wydruku bsxPrinter – mały program z ogromnymi możliwościami

Tomek Czech   25 maja 2021

Tak, ten tekst będzie recenzją serwera wydruku bsxPrinter. Jak się pewnie domyślacie, niełatwo jest napisać recenzję serwera wydruku. Być może spodziewacie się emocji niczym podczas oglądania „Drzewa życia”. Jednak w przeciwieństwie do śledzenia historii Jacka pytającego o sens życia i drogę do absolutu, w przypadku bsxPrinter nie ma mowy o zaśnięciu. Dlaczego? Przekonajcie się!

berrolia

Serwer wydruku w ogóle

Niektórych pewnie zdziwi duża popularność produktu, jakim jest serwer wydruku. W zasadzie można zadać sobie pytanie: „Dlaczego ludzie za to płacą?”.

W końcu czym jest taki klasyczny serwer wydruku?

Otóż to narzędzie, które umożliwia użytkownikowi obsługę funkcji związanych z drukowaniem – od kolejkowania wydruków (wysyłania ich w odpowiednie kolejki do odpowiednich drukarek), przez formatowanie wydruku, aż po różnego rodzaju raportowanie. Tak, na rynku są dostępne takie usługi i bardzo często są odpłatne.

bsxPrinter – czym się wyróżnia na tle serwerów wydruków?

Obsługa drukarek fiskalnych

bsxPrinter jest znany głównie jako pośrednik między, np. aplikacją (bez względu na jej rodzaj – webowa, desktopowa), stroną/sklepem WWW itp., a drukarką fiskalną. To właśnie bsxPrinter doposaża inne rozwiązania w funkcję drukowania paragonów na drukarkach fiskalnych.

Co należy oddać bsxPrinterowi? Otóż fakt, że pozwala na pracę sieciową i uwzględnia mechanizm kolejkowania, więc obsługa z poziomu wielu stanowisk jest mu niestraszna.

Obsługa klasycznych drukarek

Wraz z początkiem 2021 r. bsxPrinter przestał być kojarzony jedynie z drukowaniem paragonów. Rozwiązanie to może być także pośrednikiem dla klasycznych drukarek, dzięki czemu umożliwia automatyczne i zdalne drukowanie:

 • etykiet;
 • kopert;
 • listów przewozowych;
 • zdalne skanowane dokumentów.

Zalety bsxPrinter

Niewątpliwie warto zainteresować się bsxPrinterem zarówno, jeśli interesuje Cię obsługa drukarki fiskalnej, jak i klasycznej.

Dla twórców/użytkowników aplikacji mobilnych

bsxPrinter zainstalowany na serwerze łączy aplikację mobilną z odpowiednią drukarką. Wyobrażasz sobie inny sposób na wydrukowanie jakiegokolwiek dokumentu wprost z aplikacji mobilnej? No właśnie. Chociaż już widzimy te nagłówki w sieci: „Chciał wydrukować list przewozowy, a cały świat obejrzał zdjęcia z jego komórki”. Śmieszne? To sprawdź, co ostatnio sfotografowałeś.

Oszczędność czasu

Dzięki odpowiedniej konfiguracji określony rodzaj dokumentu zawsze drukowany będzie na konkretnej drukarce, co znacznie ułatwi i przyśpieszy codzienną pracę. Od tej pory pan Mareczek w sekretariacie będzie wciskał „Drukuj” bez konieczności dzwonienia po „informatyka”, bo tym razem zamiast listu przewozowego trzeba wydrukować kopertę…

Dla kogo jest bsxPrinter?

bsxPrinter to rozwiązanie raczej dla osób związanych z tworzeniem i dystrybucją rozwiązań z zakresu IT, a nie dla przeciętnych użytkowników aplikacji. Ten serwer wydruku możemy polecić głównie:

 • twórcom sklepów internetowych;
 • twórcom aplikacji z panelem administracyjnym on-line, np. do obsługi szeroko rozumianej branży beauty, branży hotelarskiej, systemów rezerwacji i wypożyczeń, aplikacji do prowadzenia różnego rodzaju warsztatów – samochodowych, serwisów itp.

Jak użyć bsxPrintera?

Twórca bsxPrintera daje dostęp do dokumentacji technicznej, a samych sposobów integracji oprogramowania z innymi rozwiązaniami jest kilka.

 • BinSoft Gate – najłatwiejsza z metod

bsxPrinter komunikuje się z serwerem dystrybutora (BinSoft), a Ty zlecasz mu wydruk poprzez proste API. Aby wydrukować dokument, np. paragon, wystarczy wywołać odpowiedni adres URL ze swojego rozwiązania i przekazać dwa parametry. U zdalnego użytkownika dokument drukuje się natychmiast.

 • Serwer TCP/IP

bsxPrinter uruchamia własny serwer TCP/IP. Dowolna aplikacja (natywna/webowa) może się z nim połączyć i wydawać odpowiednie komendy, drukując, np. paragony na drukarkach fiskalnych.

 • Serwer HTTP/HTTPS

bsxPrinter uruchamia własny serwer HTTP. Dowolna aplikacja może wówczas wywoływać określony adres URL i metodą POST przekazywać odpowiednie parametry. Mówiąc obiektywnie, w ten bardzo prosty sposób zintegrujesz się z bsxPrinter z poziomu dowolnej strony WWW.

 • Monitor folderu

bsxPrinter obserwuje stale wybrany folder. Jeśli wykryje w nim pliki z określonym rozszerzeniem (.in lub .xml), automatycznie je przetworzy i na ich podstawie wydrukuje dokument. Zamiast łączyć się z bsxPrinter, możesz tworzyć odpowiednie pliki w wybranym folderze.

 • Monitor FTP i SFTP

bsxPrinter łączy się z dowolnym serwerem FTP lub SFTP i tam obserwuje wybrany folder. Analogicznie do rozwiązania Monitor folderu – gdy oprogramowanie wykryje określone pliki, przetworzy je i na ich podstawie wydrukuje odpowiednie paragony.

 • Wymiana XML

bsxPrinter wywołuje cyklicznie określony adres (lub adresy) URL, pod którym możesz przygotować własny skrypt. Twój skrypt powinien zwrócić plik XML z opisem paragonu, jaki ma zostać wydrukowany. bsxPrinter następnie wywoła ten adres URL ponownie i przekaże Ci informacje o statusie wydrukowania dokumentów. Sam ustalasz adres URL, częstotliwość sprawdzania itp.

Zasady dystrybucji

Załóżmy, że spodoba Ci się bsxPrinter, połączysz z nim swoje rozwiązanie i chcesz dalej samodzielnie sprzedawać Twój produkt. Wówczas zadasz sobie pytanie:

Na jakich zasadach licencjonowany jest bsxPrinter?

 • Wersja darmowa

Wersja nie tylko dla Janusza uwielbiającego kuszące gazetki dyskontów i tytuły: „Oddam za free” na popularnych platformach sprzedażowych, lecz także dla tych, którzy dopiero rozkręcają własny produkt.

bsxPrnter możesz pobrać ze strony producenta, zainstalować na swoim komputerze i korzystać za darmo z limitem do 50 wydruków miesięcznie.

 • Oprogramowanie zabezpieczone kluczami

Jeśli ograniczenie do 50 wydruków jest dla Ciebie nie do przyjęcia, możesz zakupić klucz licencyjny od producenta lub jego dystrybutorów.

Jest pięć wersji kluczy licencyjnych – każdy klucz daje możliwość korzystania z oprogramowania przez rok, a cena klucza różni się w zależności od miesięcznego limitu paragonów.

Na oficjalnej stronie producenta znajdujemy informację m.in. o licencji rocznej w cenie 149 zł netto z miesięcznym limitem wydruków do 500 oraz licencji rocznej w cenie 449 zł netto bez miesięcznych limitów w liczbie drukowanych dokumentów.

Co ważne, decydując się na zakup takiej licencji, zwróć uwagę:

Klucz licencyjny umożliwia korzystanie z aplikacji jednemu użytkownikowi systemu operacyjnego na jednym stanowisku komputerowym.

Może być to problematyczne, jeśli chciałbyś dystrybuować swoje rozwiązanie wzbogacone o bsxPrinter. Wówczas masz tak naprawdę dwa wyjścia – odsyłasz swoich klientów do producenta i zalecasz zakup licencji we własnym zakresie lub wybierasz developerski wariant współpracy.

Warianty współpracy dla deweloperów

 • Wariant 1 dewelopera

BinSoft (dystrybutor) podpisuje z Tobą umowę partnerską, na podstawie której daje Tobie dostęp do ich panelu B2B, w których generujesz/przedłużasz klucze licencyjne dla swoich klientów. Umowa określa m.in. warunki handlowe – poziom rabatu partnerskiego dla Ciebie oraz zasady rozliczania z BinSoft. Co ważne, umowa nie zawiera zapisu o tym, że musisz sprzedać jakąś określoną ilość licencji w danym czasie.

Dystrybutor pozwala Tobie na posługiwanie się oficjalną wersją bsxPrinter lub możesz zlecić mu wykonanie Twojej indywidualnej wersji tego oprogramowania. Jej funkcjonalności, wygląd, metodę komunikacji z bsxPrinter i cenę ustala się indywidualnie.

 • Wariant 2 dewelopera

Otrzymujesz indywidualną wersję bsxPrinter, która jest pozbawiona zabezpieczenia kluczami, ale działa tylko i wyłącznie z Twoim produktem. To rozwiązanie wygodne, jeśli sprzedajesz na masową skalę. Cenę indywidualnej wersji bsxPrinter, zakres jej dostosowania pod Twój produkt oraz zasady współpracy ustala się indywidualnie z BinSoft. Wiąże się to z opłatą za przygotowanie wersji bsxPrinter oraz miesięczną opłatą utrzymaniową.

Podsumowanie

bsxPrinter:

 • działa na Macu – fajnie
 • jest dostosowany do obsługi systemów mobilnych – fajnie
 • sprawdzi się jako rozszerzenie aplikacji webowej – fajnie
 • cenowo nie zabija – fajnie
 • współpraca z dystrybutorem jest raczej przyjemna (tu też zależy kto, co lubi) – fajnie
 • można mieć indywidualną wersję – fajnie

Jakieś minusy?

Decydując się na wersję z kluczami, musimy wybrać jeden z dostępnych wariantów. Tutaj nie ma indywidualnego podejścia. Dodatkowo uzależniamy się od dystrybutora. Niemniej, chyba warto zapłacić taką cenę za know-how, którego nie musimy już zgłębiać, utrzymywać i dostarczać. Na szkoleniach w korporacjach nazywają to: „umiejętne delegowanie zadań”.

Wszystkie szczegóły na temat bsxPrinter znajdziesz na oficjalnej stronie programu.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: