Nowa funkcja Apple Watcha może posłużyć do obsługi okularów od Apple! Czy zobaczymy je już na WWDC 2021?

Tomek Czech   28 maja 2021

W zeszłym tygodniu Apple ogłosiło nowe funkcje dostępności, w tym zaawansowany AssistiveTouch dla Apple Watcha, który wkrótce pozwoli na sterowanie zegarkiem bez konieczności dotykania ekranu. Analityk Neil Cybart sugeruje, że ta funkcja mogła zostać stworzona również z myślą o obsłudze smart okularów, nad którymi od dawna pracują w Cupertino.

Czy zobaczymy Apple Glasses już za kilkanaście dni na WWDC 2021?

berrolia

Okulary Apple Glasses obsługiwane gestem dłoni?

AssistiveTouch w zegarkach Apple wykorzystuje dane z żyroskopu, akcelerometru oraz sensora odczytującego nasz puls. Następnie informacje są przetwarzane z wykorzystaniem uczenia maszynowego i pozwalają na rozróżnienie nawet drobnych ruchów mięśni czy ścięgien ręki. To z kolei przekształcane jest na konkretne komendy, pozwalające na nawigację po systemie watchOS i wykonywanie różnych czynności, jak np. odbieranie lub odrzucanie połączeń.

Skoro Apple Watch potrafi odczytać komendy wykonywane ruchem ręki czy dłoni, to nie ma powodu, żeby nie mógł ich przekazać dalej, do innego urządzenia, np. do… smart okularów. To właśnie sugeruje niezwykle ceniony przeze mnie analityk Neil Cybart w swoim najnowszym wpisie na Above Avalon.

Cybart przypomina, że dwa miesiące temu Facebook chwalił się, że w ramach prac nad „technologiami przyszłości” opracowuje m.in. okulary AR, które mogą być sterowane gestami dłoni odczytywanymi przez umieszczone na nadgarstku urządzenie przypominające smartwatcha. Prace są jednak dopiero na wstępnym etapie, stworzono pierwsze prototypy urządzeń.

Tymczasem kilka tygodni później Apple pokazuje gotową już technologię tego typu, którą lada dzień zastosuje w swoich urządzeniach! – pisze Cybart.

Apple Glasses

O tym, że Apple pracuje nad inteligentnymi okularami AR mówi się już od lat. Najnowsze przecieki wskazują, że firma z Cupertino w pierwszej kolejności (już w 2022 r.) zaprezentuje gogle MR (mieszanej rzeczywistości: AR + VR), które będą przetarciem szlaku przed wprowadzeniem na rynek ważniejszego urządzenia – okularów AR, które mogą stać się „następną wielką rzeczą w nowych technologiach i elektronice użytkowej” po smartfonie.

Co ciekawe, oficjalne grafiki WWDC  2021 mogą sugerować, że podczas konferencji zobaczymy też nowy system operacyjny dla gogli MR czy okularów AR.

Jeśli Apple rzeczywiście zamierza wprowadzić na rynek pierwszy produkt tego typu już w przyszłym roku, to nie jest wykluczone, że już teraz zapozna deweloperów z systemem operacyjnym na takie urządzenie, który będzie przecież zupełną nowością i stworzenie pierwszych aplikacji na niego zajmie sporo czasu.

Wszystkiego dowiemy się już 7 czerwca podczas sesji otwierającej WWDC 2021. Start o 19:00 (czasu polskiego).

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: